Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ref. la societati pe actiuni
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ref. la societati pe actiuni

Referitor la societati agricole (S.A.) care-si desfasoara activitatea ca societati de actiuni (S.A.) prelucrand pamantul "clientilor":
Avem o situatie in care un administrator care se considera patron (si spune ca asociatia e privata si a lui unde este "stapan") al acestei societati agr. a "repartizat" pamantul oamenilor care au devenit clienti fortati (si care sunt coproprietari in cele mai multe cazuri) dupa ce l-au redobandit cf. L.18/91unde a vrut si a faramitat si imprastiat suprafata totala a coproprietarilor in parcele plasate in diferite locuri (neaferente) ca sa fie greu de vandut sau prelucrat in mod propriu. Face ce vrea, da cat vrea ca recolta si cine indrazneste sa ceara informatii este intimidat si amenintat. Ceva comisie alcatuita de el hotaraste cat se da inainte sa se stie ce recolta a fost, cat au costat lucrarile agricole (arat, semanat, recoltat, etc.) Majoritatea (co)proprietarilor le e frica de el si cei mai multi se "supun" situatiei pentruca sunt neputinciosi fata de el. Acest individ (e presedintele asociatiei) a acaparat multe ha de pamant de la unii coproprietari fara sa se rezolve situatia cu titlurile si fara sa dea unor coproprietari sa cumpere eventual de la alti coproprietari din acelasi titlu o sansa.
Cei care nu suntem multumiti de sit. existenta ce recurs avem in fata legii?
Multumesc anticipat.
utilinro, utilizator