Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... noul cod al muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

noul cod al muncii

Buna seara,
De 2 ani pe sezonul de vara am lucrat intr-un strand ca maseur.Am un alt serviciu stabil si ca maseur am muncit absolvind un curs de maseur si unul de tehnician maseur.In cei 2 ani nu am incheiat contract cu nimeni decat la mica intelegere cu patronul strandului.Din incasari avea cota parte.Nu rupeam nici bilete.Nu am nici hartii de persoana fizica autorizata.
Doresc sa fac acelasi lucru si anul acesta dar nu stiu sub ce forma cu noul cod al muncii si noile controale.
Poti sa o faci ca zilier dar numai in limita a 90 de zile sau cu contract de munca pe durata determinata in timp partial pe mai mult timp
Mesaje reeditate
@ peugen
Data post: Miercuri, 25 Mai 2011, 22:05
Subiect: ce este de facut?

Buna seara,
De 2 ani pe sezonul de vara am lucrat intr-un strand ca maseur.Am un alt serviciu stabil si ca maseur am muncit absolvind un curs de maseur si unul de tehnician maseur.In cei 2 ani nu am incheiat contract cu nimeni decat la mica intelegere cu patronul strandului.Din incasari avea cota parte.Nu rupeam nici bilete.Nu am nici hartii de persoana fizica autorizata.
Doresc sa fac acelasi lucru si anul acesta dar nu stiu sub ce forma cu noul cod al muncii si noile controale.

@ pneagu
Data post: Miercuri, 25 Mai 2011, 22:12

Si vechiul cod al muncii va impiedica la asemenea tertipuri. Este adevarat ca erau foarte rare controalele si fara eficienta.
Nimeni nu va poate spune ce sa faceti cu "dorinta" dv. decat ca, aveti obligatia sa respectati legislatia.
@peugen
Sper sa nu va suparati insa, ar fi "putin" ciudat ca, in cadrul acestui site, care se numeste "avocat net" si lumea incearca sa obtina raspunsuri despre cum sa actioneze conform legii, sa primiti sfaturi despre cum sa o ocoliti :)

Sau doriti sa intrati in legalitate tocmai din cauza noilor inaspriri?
Expresia uzitatã pentru munca fara forme legale este munca la negru; aceasta reprezintã o activitate profitabilã desfãsuratã înafara cadrului legal reglementat. Ea nu este evidenþiatã scriptic, fiscalizatã, protejatã, asiguratã sau asistatã social, lucrãtorul fiind la discreþia celui în folosul cãruia presteazã munca.
Munca în afara cadrului legal este prezentã si se manifestã sub mai multe forme, dintre care amintim:
- Activitate nenormatã, total neevidenþiatã si nefiscalizatã, desfãsuratã înafara contractului individual de muncã sau convenþiei civile, fãrã stat de platã legal întocmit si plata obligaþiilor la bugetul de stat, fãrã pontaj pentru evidentierea normei de timp, fãrã documente privind norma de producþie si felul muncii si nenominalizarea în nici un fel a persoanei care presteazã munca;
- Incorecta evidentiere a producþiei realizate în norme de timp epuizante, mai mari de 8 ore, lucrãtorul fiind abuzat si aflându-se la discreþia patronului;
- Specula, comerþul ilicit si contrabanda;

Munca fãrã forme legale prezintã o serie de dezavantaje, atât pentru angajat, cât si pentru angajator.
Între dezavantajele muncii la negru pentru angajat mentionãm urmãtoarele:
- nu beneficiazã de salariul minim pe economie, sporuri salariale determinate de vechime, conditii de muncã;
- nu beneficiazã de reducerea normei de timp ca urmare a condiþiilor de muncã;
- nu i se plãteºte diurnã pentru deplasare si detatare si indemnizatia de transport;
- nu primeste indemnizatie de transfer;
- nu are dreptul la concediul legal de odihnã plãtit si alte concedii legal reglementate pentru evenimente deosebite (cãsãtorii, deces, naºterea unui copil în familie), pentru studii etc.;
- nu este asigurat pentru riscuri previzibile si imprevizibile cum sunt: invaliditatea, accidentele de toate felurile, bolile, maternitatea, bãtrâneþea, decesul;
- nu are dreptul la indemnizaþii pentru incapacitate temporarã de muncã cauzatã de boli obisnuite sau de accidente înafara muncii, boli profesionale si accidente de muncã;
- nu beneficiazã de prestatii si asistentã pentru prevenirea îmbolnãvirilor si recuperarea capacitãtii de muncã cum sunt: indemnizaþia pentru trecerea temporarã în altã muncã, indemnizaþia pentru reducerea timpului de muncã si pentru carantinã, ajutoare pentru diferite proteze, tratament balnear gratuit sau partial gratuit si reabilitare profesionalã;
- nu beneficiazã de indemnizaþia pentru maternitate (concediu pre si post natal) precum si pentru creºterea copilului sau îngrijire de pânã la 2 ani sau îngrijirea copilului bolnav. (Aceste drepturi se cuvin numai asiguratului care are un stagiu de cotizare de cel puþin 6 luni realizat în ultimele 12 anterioare producerii riscului);
- nu beneficiazã de pensie de limitã de vârstã, anticipatã, anticipatã parþial, de invaliditate sau de urmas;
- nu se acordã ajutorul de deces;
- nu beneficiazã de asistenþã medicalã gratuitã, medicamentaþie gratuitã sau compensatã; nu se bucurã de drepturile protective privind securitatea si sãnãtatea în muncã, de echipament de lucru si protecþie si alimentaþie antidot la care ar avea dreptul în functie de specificul activitãtii;
- nu beneficiazã de somaj si indemnizaþie de sprijin;
- nu are dreptul la cursuri gratuite de calificare, recalificare si reconversie profesionalã precum si alte mãsuri active legal reglementate în vederea exercitãrii unei activitãþi sau ocupãrii unui loc de muncã;
În consecintã, muncind înafara cadrului legal angajatul suportã de unul singur toate riscurile si consecintele negative ale acestei optiuni pe piata muncii.
Desi în mai micã mãsurã, munca la negru implicã riscuri si pentru angajator; astfel potrivit noului Cod al muncii, si prestarea muncii de cãtre o persoanã fãrã încheierea unui contract individual de muncã se va pedepsi cu amenda de la 500 la 1.000 de lei. De asemenea, angajatorii riscã sã fie sanctionaþi în cazul în care nu respectã obligatia de a tine evidenta muncii sau dacã angajeazã fãrã cerificat medical, amenzile variind de la 1.500 la 3.000 lei, aceeasi pedeapsã fiind prevãzutã si în cazul nerespectãrii prevederilor privind înregistrarea demisiei salariatului.

Cu stima,
Diana
cu contract de 2 sau 4 ore pe zi
iti convine si la pensie