Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... evaziunea fiscală în munca la negru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

evaziunea fiscală în munca la negru

Bună seara! Sunt studentă la Jurnalism și lucrez la o anchetă privind munca fără forme legale, din România. Aș dori să aflu de la un expert ce consecințe are munca la negru și, mai ales, la ce cifră se ridică evaziunea fiscală rezultată în urma acestei „practici” foarte des întâlnite în țară?
"Munca fără forme legale prezintă o serie de dezavantaje, atât pentru angajat, cât şi pentru angajator.
Între dezavantajele muncii “la negru” pentru angajat menţionăm următoarele:
– nu beneficiază de salariul minim pe economie, sporuri salariale determinate de vechime, condiţii de muncă;
– nu beneficiază de reducerea normei de timp ca urmare a condiţiilor de muncă;
– nu i se plăteşte diurnă pentru deplasare şi detaşare şi indemnizaţia de transport;
– nu primeşte indemnizaţie de transfer;
– nu are dreptul la concediul legal de odihnă plătit şi alte concedii legal reglementate pentru evenimente deosebite (căsătorii, deces, naşterea unui copil în familie), pentru studii etc.;
– nu este asigurat pentru riscuri previzibile şi imprevizibile cum sunt: invaliditatea, accidentele de toate felurile, bolile, maternitatea, bătrâneţea, decesul;
– nu are dreptul la indemnizaţii pentru incapacitate temporară de muncă cauzată de boli obişnuite sau de accidente înafara muncii, boli profesionale şi accidente de muncă;
– nu beneficiază de prestaţii şi asistenţă pentru prevenirea îmbolnăvirilor şi recuperarea capacităţii de muncă cum sunt: indemnizaţia pentru trecerea temporară în altă muncă, indemnizaţia pentru reducerea timpului de muncă şi pentru carantină, ajutoare pentru diferite proteze, tratament balnear gratuit sau parţial gratuit şi reabilitare profesională;
– nu beneficiază de indemnizaţia pentru maternitate (concediu pre şi post natal) precum şi pentru creşterea copilului sau îngrijire de până la 2 ani sau îngrijirea copilului bolnav. (Aceste drepturi se cuvin numai asiguratului care are un stagiu de cotizare de cel puţin 6 luni realizat în ultimele 12 anterioare producerii riscului);
– nu beneficiază de pensie de limită de vârstă, anticipată, anticipată parţial, de invaliditate sau de urmaş;
– nu se acordă ajutorul de deces;
– nu beneficiază de asistenţă medicală gratuită, medicamentaţie gratuită sau compensată; nu se bucură de drepturile protective privind securitatea şi sănătatea în muncă, de echipament de lucru şi protecţie şi alimentaţie antidot la care ar avea dreptul în funcţie de specificul activităţii;
– nu beneficiază de şomaj şi indemnizaţie de sprijin;
– nu are dreptul la cursuri gratuite de calificare, recalificare şi reconversie profesională precum şi alte măsuri active legal reglementate în vederea exercitării unei activităţi sau ocupării unui loc de muncă;
– nu i se plătesc tichete de masă;
– nu se bucură de protecţia legală a femeilor şi copiilor;
– nu exercită drepturile colective constituţionale cum sunt: dreptul la asociere în sindicate, la negocierea contractului colectiv de muncă;
– este limitat dreptul la creditare bancară,
- risca sanctiuni contraventionale pentru prestarea muncii fara incheierea unui contract individual de munca, conform art.260 alin.1 lit.f C.mun. etc.

În consecinţă, muncind înafara cadrului legal angajatul suportă de unul singur toate riscurile şi consecinţele negative ale acestei opţiuni pe piaţa muncii."
[ link extern ] /

Munca “la negru” implică riscuri şi pentru angajator, printre care amintim:
- amendă contravenţională pentru încălcarea prevederilor art. 260 alin.1lit.e C.mun., angajatorul primeşte la muncă o persoană fără să încheie un contract de muncă
- este lipsit de lipsit de posibilitatea legala de a-l responsabiliza pe lucrator pentru eventualele pagube produse de acesta;
- este lipsit de prerogativa disciplinara;
- savarseste infractiunea de evaziune fiscala, pentru ca fondurile sociale si bugetul de stat sunt pagubite prin sustragerea de la plata contributiilor sociale si a impozitelor
- sanctiuni contraventionale potrivit Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice si a Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca
- sanctiuni contraventionala potrivit HG 500/2011 etc.

"...angajatii la negru, al caror numar ar fi, potrivit Consiliului Fiscal, de 1,5 milioane de persoane, produc o evaziunea fiscala de peste 2 miliarde de euro anual."
[ link extern ]