Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anulare act
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anulare act

buna ziua,am castigat o actiune de anulare act pri netimbrarea actiunii,sentinta am facut-o definitiva,inclusiv am radiat notarea actiunii din coala funciara,acum partea adversa a deschis iarasi actiune cu aceiasi chestie.poate sa deschida de cate ori vrea actiune cu aceiasi cauza
Da, partea adversa poate face aceiasi cerere, deoarece instanta a anulat cererea initiala ca netrimbrata, si nu s-a pronuntat pe fondul cererii.
Desi exista tripla identitate aceasta nu opereaza, din moment ce instanta nu a dispus nimic pe fond. Nu veti avea succes daca invocati exceptia autoritatii de lucru judecat.