Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proceduri in recurs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proceduri in recurs

1.Daca o cauza a fost anulata pentru netimbrare, timbrarea se poate face in recurs?
2. Paratul sau paratii pot declara recurs pentru completarea hotararii si cu alte exceptii sau motive de fond?
emil6702, utilizator
1. nu, deoarece recursul va avea ca obiect analiza legalitatii si temeiniciei sentintei de fond care a anulat actiunea ptr netimbrare. in mod evident sentinta de fond este legala si temeinica. singura dvs sansa este sa fi achitat taxa de timbru iar instanta sa nu fi vazut-o ori sa nu fi fost depusa la dosar;

2.solutia instantei de fond este corecta si insusita de piriti?
matahachiro a scris:

2.solutia instantei de fond este corecta si insusita de piriti?

Ma refeream la aceeasi actiune respinsa ca netimbrata (nu e cazul meu, nu sunt eu reclamantul)
1) Se nasc trei situatii; daca instanta de fond s-a pronuntat pe fond fara sa observe ca reclamantul nu a timbrat cererea, atunci instanta repune pe rol si impune reclamantului sa timbreze cererea sub sactiunea anularii cererii; instanta de fond se pronunta pe fond si nu mai repune pe rol actiunea, si se face recurs una dintre parti, instanta de recurs obliga pe reclamant sa faca dovada timbrarii actiunii sub sactiunea anularii cererii; Instnta de fond, pune in vedere reclamantului sa timbreze cererea, sub sactiune anularii cererii.
Ori cum o hotarare prin care s-a anulat cererea ca netimbrata nu are autoritate de lucru judecat daca se face o noua cerere, deoarece nu s-a solutionat fondul cauzei privind "dreptul pretins de reclamant". OK..:(
Manole Dumitru a scris:

1) Se nasc trei situatii; daca instanta de fond s-a pronuntat pe fond fara sa observe ca reclamantul nu a timbrat cererea, atunci instanta repune pe rol si impune reclamantului sa timbreze cererea sub sactiunea anularii cererii; ...

Instanta nu s-a pronuntat pe fond, a constatat ea insasi exceptia!