avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... legitima aparare sau nu?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

legitima aparare sau nu?

Buna ziua. Am si eu o mare problema si nu stiu cum o pot rezolva.
in seara de 25.05 2011 in timp ce imi duceam niste prieteni acasa cu masina personala, o alta masina sa oprit brusc in fata mea si mi-a blocat drumul, la un momendat din masina respectiva sa dat jos un barbat in stare de ebrietate (pe care il cunosteam fiind dintrun sat apropiat), si a inceput sa vina catre masina mea injurand, eu am deschis usa la masina(ramanand in masina), si am incercat sa il calmez zicandui sa termine si sa ma lase sa trec la care el a continuat sa ma injure si la un momentdat cand am vrut sa inchid usa ma lovit cu piciorul si ma scos din masina. In acest timp eu am apucat din masina o cheie de roti si am dat in el, lovindul in cap involuntar dupa care sa mai dat inca o persoana jos din masina cealalta si la luat eu am dat inapoi si am plecat. Tin sa reamintesc ca in masina mea mai erau trei persoane care au fost martore. A doua zii el mi-a facut plangere la politie si si-a scos si certificat medico-legal. Ce ar trebui sa fac eu acum nu stiu cum sa ma apar . a fost legitima aparare sau nu?
Aparent ar fi legitima aparare, insa, privind mai in detaliu, nu se poate spune ca este.Cu destula indulgenta ar putea fi o legitima aparare dusproportionata( adica apararea depaseste gravitatea atacului< caz in care victima nu mai este exonerata de pedeapsa ci poate, eventual, sa beneficieze de circumstante atenuante, fiindca apararea sa a fost mai grava decat atacul , datorita tulburarii sau temerii .
Dvs. mai aveti 3 martori, aceste personae ar fi putut sa intervina si sa va apere.In plus, agresorul era in stare de ebrietate....lucru ce s-ar putea sa fie luat in calcul de organele de cercetare penala.
Puteti invoca legitima aparare, dar depinde cum dovediti faptul ca atacul va punea in pericol grav si ca nu exista o alta modalitate de aparare decat cea folosita de dvs.
celelate trei persoane fiind doua fete si un baiat care baiat sa dat jos sa ma ajute dar sa intors sa opreasca masina care o luase la vale ...eu fiind tras afara
Bun, dar va trebui sa dovediti aceste aspecte , fiindca si agresorul inteleg ca are martorii lui,martorii dvs si ai agresorului va trebui sa fie confruntati, pentru a se descoperi adevarul..
Depinde si ce scrie in certificatul medico legal si cate zile de ingrijiri a primit, daca nu cumva loviturile i-au pus viata in primejie.Spun asta fiindca l-ati lovit in cap, desi ziceti ca involuntar...
Din moment ce el v-a lovit cu piciorul, iar dumneavoastra l-ati lovit cu o cheie in cap nu mai putem vorbi despre o legitima aparare. Asa cum a spus si emma, ati putea invoca maxim deparsirea legitimei aparari ca circumstanta atenuanta. Acest lucru este mult mai rezonabil decat sa spuneti ca un individ in stare de ebrietate v-a lovit cu piciorul si dumneavoastra i-ati aplicat o lovitura cu o cheie, in zona capului.
Scoateti-va si dumneavoastra certificat medico-legal si faceti o plangere, cel mai probabil veti putea ajunge la o intelegere si sa va retrageti amandoi plangerile fara alte complicatii. Cate zice de ingrijiri medicale are persoana in cauza?
deocamdata nu stiu ce ai scrie in certificat....dar mi se pare o prostie sa fiu tot eu cel acuzat din moment ce el ma atacat....el nu are martori doar daca aduce martori mincinosi ....si nu inteleg trebuia sa ma lass batut pana abia ma mai miscam si apoi sa dau si eu ca sa fie apararea in aceleas proportii cu atacul..??? va m ultumesc

Alte discuții în legătură

Legea autoapararii exista? kuky666 kuky666 Buna Ziua, saptamana trecuta am fost agresat intr-un bar de catre o persoana, m-am aparat l-am lovit si pe urma m-am dus acasa linistit, dupa doua zile am ... (vezi toată discuția)
Depasirea limitelor legitimei aparari cryingangel cryingangel Imi poate da cineva, va rog, un exemplu pentru depasirea limitelor legitimei aparari si pentru depasirea limitelor starii de necesitate.Multumesc anticipat.:\"> (vezi toată discuția)
Este adevarat ca in legitima aparare conteaza arma si nu intentia agresorului? Insanity66 Insanity66 Va rog sa nu radeti, este adevarat ca daca cineva ma ataca cu un cutit si eu pun mana pe un cutit mai lung, raspunsul meu este disproportionat? Este adevarat ... (vezi toată discuția)