Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Convenþii civile
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Convenþii civile

Unde se înregistrează? Numai la angajator sau şi la ITM? Unde pot găsi un model? Pe ce perioadă de timp se poate derula lucrarea? Vă mulţumesc.:">
Ce fel de conventie civila doriti?La ITM nu se mai inregistreaza nici un contract de munca.
Conventiile civile se incheie pentru lucrari ocazionale si daca nu angajati zileri, angajatorul avind obligatia de a retine numai impozitul si de a tine evidenta acestor conventii

Bora Irina a scris:

Unde se înregistrează? Numai la angajator sau şi la ITM? Unde pot găsi un model? Pe ce perioadă de timp se poate derula lucrarea? Vă mulţumesc.:">

Conventiile civile nu se inregistreaza nicaieri , decat la angajator ... modele gasiti pe Internet sau in Sectiunea Documente Utile a acestui forum.
In general , aceste tipuri de contracte se incheie pe perioada determinata si pentru activitati ocazionale, exclud subordonarea prestatorului muncii fata de beneficiarul acesteia si se realizeaza uno ictu (dintr-o data).