Forum Discuţii juridice Traduceri Traducere carte autor strãin
Discuție deschisă în Traduceri

Traducere carte autor strãin

Zilele trecute am fost contactata de un autor strain, de aceeasi specialitate cu mine si m-a intrebat daca sunt interesata in vreun fel sa traduc cartea lui in romana si evident sa o public in Romania.
Intrebari:
1. nu sunt traducator dar cartea este in domeniul meu si sunt cunoascatoare a limbii respective, am dreptul sa o traduc sau trebuie sa apelez la o firma de traduceri? Daca trebuie sa apelez la traducator, exista problema drepturilor de autor pentru traducator (respectiv firma de traduceri)? Cu ce ma implica pe mine?2. Daca detin acordul autorului din strainatate pentru traducerea si editarea acestei carti, acesta trebuie sa fie ceva mai oficial, un contract inregistrat la notar?
3. Ce trebuie sa platesc editurii pentru tiparirea cartii? eu am drept de difuzare sau editura?
4. de ISBN se ocupa editura/tipografia?
Orice alte detalii sunt bine venite

Multumesc!
Cred ca cel mai bine e sa mergeti la o editura , sau la mai multe si sa comparati ofertele de publicare si traducere , intrucat au metode si preturi diferite .
Daca ai un acord cu autor si el stie ca nu sunteti traducator oficial, nu este niciun problema. Pentru ca doar cel care vrea sa isi faca publicitatea pentru terti si sa vinda profesional traduceri, servicii, e clar ca trebuie sa se raspunda cu o diploma. Dar drepturi de autor nu se uita la diplome, ci si la arta de a scrie. Restul de intrebarile, ar fi bine sa consultati Uniunii Scriitorilor din România care are o sectia de Traduceri. [ link extern ]
Stimata doamna/domn
problema in cazul dumneavoastra este exprimarea, din start scrieti gresit..doresc sa traduc o carte aparuta in strainatate - in limba romana..presupun ca este dorinta ..deci chiar daca o traduceti, este necesara corectarea ei..ma indoiesc ar iesi ceva de calitate.. :sorry::sorry::sorry: