Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Rovinieta

cum se procedeaza in cazul in care am rovinieta pe 1 an si schimb nr masinii , unde trebuie anuntat ?
la cnadnr, se depune cerere si platiti o taxa. aveti aici site-ul lor cu formulare de cerere si alte informatii
[ link extern ]
ORDONANŢÃ Nr. 15 din 24 ianuarie 2002
privind aplicarea tarifului de utilizare şi a tarifului de trecere pe reţeaua de dru-muri naţionale din România

Art. 1
(10) În cazul schimbării deţinătorului vehiculului sau al cedării dreptului de folosinţă, rovinieta îşi menţine valabilitatea.
(11) În cazul radierii din circulaţie a vehiculului, utilizatorului i se va returna, la cererea scrisă a acestuia, de către Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România - S.A., contravaloarea tarifului de utilizare, corespunzătoare perioadei de neutilizare, în condiţiile stabilite prin norme metodologice.

Atat Ordonanta 15 cat si normele de aplicare a acesteia (Ordinul 244/2008)
privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea tarifului de utilizare a reţelei de drumuri naţionale din România, nu trateaza problema pe care o ridicati.

Cel mai bine este sa intrebati la Directia Regionala de Drumuri si Poduri din orsul/judetul dvs., daca rovinieta isi pastreaza valabilitatea sau vi se restituie contravaloarea pentru perioada neutilizata, urmamd sa luati o noua rovinieta pentru noul numar de inmatriculare al masinii.

Personal, consider ca solutia de pe urma va scuteste de neplaceri (restituire si apoi o noua rovinieta).
ContSters193759, utilizator
OUG 15 modificata si iarasi modificata...(ordonanta 8/2010) prevede:
9. La articolul 1, dupa alineatul (11) se introduce un nou alineat, alineatul (12), cu urmatorul cuprins:
"(12) Incepand cu data de 1 august 2010, in cazul schimbarii numarului de inmatriculare al vehiculului, rovinieta isi mentine valabilitatea numai in conditiile in care utilizatorul informeaza in scris Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania — S.A. cu privire la schimbarea numarului de inmatriculare, in vederea operarii modificarii in baza de date. Documentele necesare si conditiile de efectuare a modificarii, precum si tarifele aferente se stabilesc prin norme metodologice aprobate prin ordin al ministrului transporturilor si infrastruct
normele de aplicare (ord 769/oct 2010)prevad:
Art. 9
(1) În cazul schimbării numărului de înmatriculare al vehiculului, rovinieta îsi menÑine
valabilitatea numai în condiÑiile în care utilizatorul solicită efectuarea modificării în baza de
date, în scris, la CNADNR - S.A.
(2) Pentru efectuarea modificării utilizatorul se va prezenta la unul dintre punctele de lucru
ale CNADNR - S.A.([ link extern ] :
a) cerere scrisă, conform formularului-tip care se regăseste pe pagina web a CNADNR -
S.A.;
b) cartea de identitate a autovehiculului în copie si originalul acesteia pentru verificarea
conformităÑii.
(3) Solicitarea se verifică pe loc si, dacă aceasta este justificată, după achitarea de către
utilizator a tarifului de modificare a numărului de înmatriculare în baza de date, se
efectuează această modificare.
(4) Tariful de modificare a numărului de înmatriculare în baza de date este de 20 lei, fără
TVA, pentru fiecare număr modificat.
(5) Odată cu modificarea numărului de înmatriculare, în baza de date se va elibera, prin
intermediul SIEGMCR, un document care atestă efectuarea modificării si valabilitatea
rovinietei pentru noul număr de înmatriculare, în două exemplare identice, dintre care:
a) unul va fi stampilat de către CNADNR - S.A. si va fi înmânat solicitantului;
b) unul va fi semnat de către solicitant si va rămâne la CNADNR - S.A.
mayer, utilizator
O simpla cerere la CNADNR va rezolva problema dar sa nu plecati la drum pana nu aveti confirmarea de la CNADNR adica acea hartie stampilata ca ati fost modificat in baza de date.