avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 482 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... notificare incetare contract de munca in perioada de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

notificare incetare contract de munca in perioada de proba din initiativa angajatului

Buna ziua,
Am intocmit un model de notificare si vreau sa va intreb daca mai trebuie aprobata, semnata si stampilata de angajator. Este suficient sa-i dau un numar de inregistrare? Mentionez ca desi am semnat contractul de munca, nu l-am primit inapoi semnat de angajator (se afla la resurse umane).
Data inregistrarii notificarii poate sa coincida cu data incetarii contractului?
Va multumesc.

NOTIFICARE
Subsemnatul ____________ , salariat la _______________, in functia de ___________, in conformitate cu prevederile art.31 alin.3 din Codul Muncii, va notific incetarea contractului individual de munca nr..________/__________ incheiat cu dvs. incepand cu data de _________.

Data ___________ Semnatura _______________
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:44, 5 Octombrie 2021
Poate va juta acest model..:D


Unitatea ____________________________________
Sediul _____________________________________
C.U.I. ________________________


N O T I F I C A R E P R I V I N D
Î N C E T A R E A C O N T R A C T U L U I I N D I V I D U A L D E M U N C A
Nr. _______ din _____________

Subsemnatul (a) _____________________, reprezentant legal al ______________________,
în calitate de ________________________ , în baza dispozitiilor statutului societatii,

În temeiul prevederilor art. ........ din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii,

VA ADUC LA CUNOSTINTA

1. Contractul individual de munca al d-lui (d-nei) _________________________________,
înregistrat la Inspectoratul Teritorial de Munca Iasi cu nr. _________/___________ si în
registrul general de evidenta a salariatilor la fila _____, pagina ______, înceteaza la data
______________.


Conducatorul unitatii(1):

Numele si prenumele _____________________
Functia ________________________
Semnatura _____________________

Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Mai 2011
iulia53, utilizator
Am intocmit un model de notificare si vreau sa va intreb daca mai trebuie aprobata, semnata si stampilata de angajator. Este suficient sa-i dau un numar de inregistrare? Mentionez ca desi am semnat contractul de munca, nu l-am primit inapoi semnat de angajator (se afla la resurse umane).
Data inregistrarii notificarii poate sa coincida cu data incetarii contractului?
Va multumesc.
O zi buna.
Cand se face lichidarea? Cand voi primi salariul si cartea de munca inapoi?
Va multumesc.
@ iulia 53
1. Modelul prezenta de dvs este un model care se foloseste in cazul in care angajatorul ia aceasta initiativa si nu salariatul asa cum s-a precizat in mesajul initial.

2. Fiind perioada de proba, c.i.m. nu mai are numar de inregistrare dat de ITM .. este de notorietate publica ca dupa 01.01.2011 nu se mai inregsitreaza c.i.m. la ITM.
De asemenea, trebuia sa modificati si partea cu ITM Iasi ...:)

@ cristina_2345
1. Data notificarii poate coincide cu data incetarii c.i.m. ... Emiterea notificarii privind incetarea contractului individual de munca, in temeiul art. 31 alin. (3) C. muncii trebuie sa se realizeze, cel tarziu, in ultima zi a perioadei de proba.
da, bravo....sa zicem ca amabilul angajator va inregistra si semna.... la ITM se poate solicita reluarea ajutorului de somaj care s-a suspendat pe perioada de proba? chiar daca angajatul a avut initiativa incetarii CIM? va rog lamuriti-ma

Alte discuții în legătură

Notificare - incetare cim Alexandra Ilie Alexandra Ilie Buna seara! Va rog sa ma ajutati intr-o situatie : in urma angajarii unei doamne cu contract pe perioada determinata de o luna in care se mentioneaza ... (vezi toată discuția)
Incetarea cim in perioada de proba - somaj? Patience Patience Buna ziua, Poate fi considerat incetarea CIm In timpul perioadei de proba, cf Art.31, alin 3, un motiv neimputabil angajatului, insensul art ARt 17 alin 1, ... (vezi toată discuția)
Decizie de demisie fara preaviz Violeta17 Violeta17 As dori un model de decizie de incetare a CIM care are la baza demisia salariatului fara a se solicita din partea angajatorului termenul de preaviz. va ... (vezi toată discuția)