Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... schimbarea prenumelui
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

schimbarea prenumelui

buna, asa vrea sa ma interesez daca este posibil sa-mi schimb prenumele sau daca pot sa sterg un prenume pe care nu il vreau. Ma cheama Csaba Cristian si as vrea sa-l folosesc doar pe al doilea mai ales ca sunt multi care imi gresesc numele sau nu-l stiu citi sau pronunta. Este posibil? Daca da atunci cum se procedeaza?anul asta imi expira buletinul asa ca daca este posibil as vrea sa-l fac sa fie cu numele de Cristian.
Da se poate schimba introducand o actiune in instanta necontecioasa, cererea trebuie bine motivata, aratand si dece doriti. Dupa care se va merge la starea civila pentru schimbarea Certificatului de Nastere apoi CI si celelalte acte posesorii ale Dv. (diplome, si altele). O sa va coste cam scump schimbarea care o doriti (Csaba este un prenume frumos vine din limba maghiara. In romana se traduce CIOBO),,,,:((
@bogdancristian, va ofer un link spre a lectura reglementarile privind schimbarea numelui pe cale administrativa, si cert veti fi lamurit daca si in ce conditii puteti realiza acest lucru:

www.avocatnet.ro/content/art...
ContSters181996, utilizator
Înainte de a vă înfăţişa instanţelor necontencioase recomandate, aţi putea citi cu atenţie aici: [ link extern ] .
Puteti solicita schimbarea numelui de familie sau a prenumelui in baza O.G.41/2003 daca va incadrati in unul din urmatoarele cazuri:
"•când numele este format din expresii indecente, ridicole ori transformat prin traducere sau în alt mod;
•când persoana în cauza a folosit, în exercitarea profesiei, numele pe care doreste sa îl obtina, facând dovada cu privire la aceasta, precum si asupra faptului ca este cunoscuta în societate sub acest nume;
•când, din neatentia ofiterilor de stare civila ori ca urmare a necunoasterii reglementarilor legale în materie, au fost efectuate mentiuni gresite in registrele de stare civila ori au fost eliberate certificate de stare civila cu nume eronate, în baza carora au fost eliberate alte acte;
•când persoana în cauza are nume de familie sau prenume format din mai multe cuvinte, de regula reunite si doreste schimbarea acestuia;
•când persoana în cauza poarta un nume de familie de provenienta straina si solicita sa poarte un nume românesc;
•când persoana si-a schimbat numele de origine straina într-un nume românesc, pe cale administrativa si doreste sa revina la numele dobandit la nastere;
•când parintii si-au schimbat numele pe cale administrativa, iar copiii solicita sa poarte un nume de familie comun cu al parintilor lor;
•când persoana în cauza solicita sa poarte un nume de familie comun cu al celorlalti membri ai familiei, nume care a fost dobândit ca urmare a adoptiei, a mentinerii numelui la casatorie, a stabilirii filiatiei ori a unor schimbari de nume aprobate anterior pe cale administrativa;
•când sotii au convenit cu ocazia încheierii casatoriei sa poarte numele de familie reunite si ambii solicita schimbarea acestuia pe cale administrativa, optând pentru numele de familie dobândit la nastere de catre unul dintre ei ori sa revina fiecare la numele avut anterior casatoriei;
•când persoana în cauza face dovada ca a fost recunoscuta de catre parinte ulterior înregistrarii nasterii, însa, întrucât nu a sesizat instanta pentru încuviintarea purtarii numelui de familie al acestuia în timpul vietii, nu exista alta posibilitate de dobândire a numelui parintelui decât pe cale administrativa;
•când prenumele purtat este specific sexului opus;
•când persoanei i s-a încuviintat schimbarea sexului prin hotarâre judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila si solicita sa poarte un prenume corespunzator, prezentând un act medicolegal din care sa rezulte sexul acesteia;
•alte asemenea cazuri temeinic justificate".
Trebuie sa depuneti o cerere la serviciul public de evidenta a persoanelor in a carui raza teritoriala aveti domiciliul.
Manole Dumitru a scris:

(Csaba este un prenume frumos vine din limba maghiara. In romana se traduce CIOBO),,,,:((

Se pronunta "Ciobo", un o cu gura deschisa ca pentru a de fapt, pentru cei ce stiu. Dar dupa nume, domnul cred ca este din zona Sucevei sau imprejurimi si acolo sigur i se stilceste numele. Daca spui Csaba, confundat cu Sava...
Si eu am un prenume care imi este mereu gresit si in scris (chiar pe dictate) si in pronuntie, asa ca il inteleg. Daca nu ar costa atit...