Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA vanzare fara TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

vanzare fara TVA

Ati intalnit varianta ca un set de active de sine statator (constand in teren, cladiri, utilaje, stocuri,etc) sa fie vandut de catre o entitate sub forma unei activitati comerciale (vanzarea se faca fara a fi preluate actiuni sau parti sociale ale societatii care vinde)?
Pretul se stabileste astfel pentru "intreg" , fiind necesar sa se dovedeasca ca setul permite desfasurarea de sine statatoare a unei activitati comerciale, iar cumparatorul sa continue activitatea si sa nu dezmembreze setul (sa nu vanda activele separat ).
Daca da, vanzarea se face poate fara TVA pentru "intreg"( stiu ca pentru cladiri si tren in anumite conditii prevazute in Codul fiscal se poate emite factura fara TVA sau fara a fi necesara ajustarea de TVA).

Multumesc,
da, este vorba de vanzarea unei afaceri.
pentru a nu incadra operatiunea gresit, cititi cu atentie art. 128, alin 7 din codul fiscal si normele de aplicare, precum si OMFP 2374/2010.

in cazul transferului de active nu se intocmeste factura, ci un document de tranfer de active care trebuie sa cuprinda elementele de la art. 155^1, alin 10 cod fiscal
xerxes, utilizator