Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Studiul de Drept
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Studiul de Drept

Buna tuturor,

Am vrut sa va intreb ceva in legatura cu studiul de Drept. Am 26 de ani, sunt absolvent al Facultatii de Stiinte Politice din Cluj , catedra Comunicare si Relatii Publice. Am ramas foarte dezamagit de facultatea respectiva din pricina asimetriei dintre partea teoretica a studiilor si partea practica, cu alte cuvinte aceasta facultatea este o iluzie in care se complac multi studenti cu o placere morbida. Am facut stagiul militar in strainatate, dar totusi simt in spatele cerebelului un oarecare impuls din partea "albastra" a vietii, adica justitia. De mic copil am avut inclinatii inspre acest domeniu, in special latura magistraturii, insa din pacate nu l-am urmat. Am vrut sa intreb asadar, pe cei deja consacrati in lumea Dreptului si pe veteranii forumului, daca mai merita la varsta mea sa incep studiul de Drept?
Cu o motivatie suficienta, se poate orice! Si are si rost.
In mod cert trebuie sa va inscrieti la o facultate de drept,mai ales la o asemenea etate.
Mai ales la o asemenea etate? Va rog sa argumentati daca se poate :)
Imanent a scris:

Mai ales la o asemenea etate? Va rog sa argumentati daca se poate :)

Aveti ,in opinia mea,o varsta potrivita pentru a urma o facultate de profil.
Referitor la directia studiului, care credeti ca ar fi mai avantajoasa, avocatura sau magistratura?