Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... codul muncii republicat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

codul muncii republicat

As dori sa mi se clarifice cu ce data intra in vigoare Codul muncii REPUBLICAT privind noua numerotare prevazuta de Legea 40 art V . Conform aparitiei in MO 345 din 18.05.2011 eu inteleg ca ar trebui sa se aplice cu data de 18.06.2011 pe cand Legea 40 de modificare a Codului se aplica deja cu 01.05 .2011. Mai concret de cand lucram cu articolele modificate?
Se considera de cand intra in vigoare legea de modificare adica 01.05.2011 nu de cand a aparut in monitor codul muncii republicat. Aceasta republicare poate sa cuprinda modificari aduse la codul muncii prin mai multe legi, in timp.
george-neagu, moderator
De la data publicarii lui in Monitorul Oficial ...
Adica incepand cu data de 18.05.2011(data cand a fost publicat in M.Of.), la o angajare pe perioada determinata conform art.81 lit.b (in "vechiul" Cod al Muncii) acum devine conform art.83 lit b. si ca si modificare majora, nu mai esti limitat la 2 prelungiri de contract ci la cate ai nevoie, bineinteles in termenul prevazut de 36 de luni? Iar la demisia salariatului fara preaviz, art.79(7) devine art.81(7) ?
Multumesc anticipat!