Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dovada domiciliului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dovada domiciliului

Conform legii evidentei populatiei (Ordonanţă de urgenţă nr. 97/2005

din 14/07/2005
Versiune actualizata la data de 30/07/2007

privind evidenţa, domiciliul, reşedinţa şi actele de identitate ale cetăţenilor români@)

Art. 27. - (1) Dovada domiciliului se poate face cu unul dintre următoarele documente:
a) acte încheiate în condiţiile de validitate prevăzute de legislaţia română în vigoare, privind titlul locativ;
b) declaraţia scrisă a găzduitorului, persoană fizică sau juridică, de primire în spaţiu, însoţită de unul dintre documentele prevăzute la lit. a);@
c) declaraţia pe propria răspundere a solicitantului, însoţită de nota de verificare a poliţistului de ordine publică, prin care se certifică existenţa unui imobil, faptul că solicitantul locuieşte efectiv la adresa declarată, pentru persoana fizică ce nu poate prezenta documentele prevăzute la lit. a) şi b); pentru minorii şi persoanele fizice puse sub interdicţie, declaraţia se dă şi se semnează de către părinţi sau de către reprezentanţii lor legali;
d) documentul eliberat de primării, din care să rezulte că solicitantul sau, după caz, găzduitorul acestuia figurează înscris în Registrul agricol, pentru mediul rural.@

Intrebarea mea este cea referitoare la art 27, pct 1 lit a " Care sunt actele incheiate in conditiile de valabilitate prevazute de legislatia romana in vigoare privind titlul locativ ? " ( Contractul de inchiriere a imobilului este prevazut in legislatie ? )
Mentionez ca am nevoie de un raspuns valabil in conformitate cu legislatia exixtenta in perioada 14.01.2008-07.02.2008
vyorel_ro, utilizator
titlu de proprietate sau orice act care sa probeze dreptul de proprietate la persoanei respective.
dupa o cercetare mai amanuntita am gasit pe site-ul unei primarii urmatoarele :

DOVADA ADRESEI DE DOMICILIU SE POATE FACE CU UNUL DIN URMATOARELE DOCUMENTE

1. Extrasul, certificatul sau copia de pe cartea funciara cu termen de valabilitate 30 zile;
2. Contractul de vanzare - cumparare a unui imobil tip locuinta;
3. Contract de donatie a unui imobil tip locuinta;
4. Contractul de vanzare - cumparare sau contractul de donatie cu clauza de abitatie, uz sau uzufruct viager - caz in care este necesar acordul persoanei care are clauza;
5. Contractul de schimb de locuinta;
6. Contractul de partaj voluntar, tranzactia - autentificate;
7. Contract de intretinere sau contract de renta viagera - este necesara legalizarea semnaturilor;
8. Hotararile judecatoresti - definitive si irevocabile pronuntate in urma unui proces de divort, partaj, etc. in baza carora a fost atribuit dreptul de proprietate si posesie actualului proprietar, de constatare a uzucapiunii imobiliare, ordonantele de adjudecare, hotararile judecatoresti prin care este suplinit consimtamantul debitorului obligatiei de a incheia un contract, etc.;
9. Certificatul de mostenitor, cu acordul celorlalti mostenitori cand nu s-a iesit din indiviziune;
10. Autorizatia de constructie a unui imobil tip locuinta, in cazul in care imobilul nu a fost construit integral, insotita de declaratia data pe propria raspundere, din care sa rezulte ca are conditii si locuieste efectiv la adresa;
11. Contractul de constructie insotit de procesul verbal de predare - preluare a locuintei sau de receptie preliminara;
12. Titlul de proprietate insotit de procesul verbal de predare - preluare a locuintei;
13. Adeverinta eliberata de primariile din mediul rural, din care sa rezulte ca solicitantul figureaza in registrul agricol cu casa de locuit si teren;
14. Contractul de inchiriere (locatiune):
- din fondul locativ de stat;
- proprietate a unei persoane fizice - inregistrat la administratia financiara;
- proprietate a unei persoane juridice - daca sunt mai multi asociati (actionari) este necesar acordul dat de adunarea generala a asociatilor sau de consiliul de administratie;
15. Contractul de inchiriere - accesoriu al contractului de munca;
16. Declaratia de primire in spatiu, insotita de actul legal din care rezulta ca persoana care face declaratia este proprietara spatiului de locuit, declaratia poate fi data de proprietar in fata lucratorului de evidenta sau prin procura notariala. Pentru mediul rural se poate da si in fata politistului de la postul de politie, care va semna si va aplica stampila;

Multumesc mult pentru raspuns domnului(ei) "athe"