Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... DREPTURI AUTOR MANUALE
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

DREPTURI AUTOR MANUALE

Buna ziua. Am o intrebar daca ma poate ajuta cineva. Am realizat un manual si am dori sa il trimitem la tipografie , problema care s-a pus este cum se face copyright-ul.
Trebuie inregistrat undeva manualul sau se tine cont de data tiparii?

Multumesc anticipat.
Dreptul de autor este protejat de la creatia operei, fara inregistrare, cf. Legii 8/1996 privind dreptul de autor. [ link extern ]

Art. 1.
(2) Opera de creatie intelectuala este recunoscuta si protejata, independent de aducerea la cunostinta publica, prin simplul fapt al realizarii ei, chiar neterminata .

Daca cesionati editurii drepturile patrimoniale de autor, aceasta va deveni titulara de la data contractului. Puteti inregistra opera si la CopyRo dar i-a fost pe moment suspendata activitatea de ORDA. Vezi [ link extern ]