Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare zilieri - publicitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare zilieri - publicitate

Buna seara,

Daca am o agentie care ofera servicii de publicitate pot angaja zilieri ?
Conform art. 11 din Legea 52 /2011, publicitatea se incadreaza la domeniile unde se pot incheia astfel de contracte. Insa, la art.4, pct.5 din cadrul aceleasi legi se specifica " beneficiarul nu poate angaja zilieri sa desfasoare activitatea in beneficiul unui tert"....pe cand noi exact asta facem : publicitate unor terti.
Deci ramane intrebarea : se pot angaja in publicitate zilieri sau nu ? :-/
Am intrebat si la ITM, dar nu m-au putut ajuta. :(
Multumesc anticipat.
Se pot angaja zilieri doar in domeniile limitativ prevazute in art. 11 din legea 52/2011, iar la lit. h este prevazuta publicitatea.
In atare conditii, atata timp cat se prevede ca aceasta activitate este pretabila pentru angajare de zilieri, eu cred ca ii puteti angaja ... insa ... daca ne raportam la intregul continut al lit. h cred ca textul are in vedere ca puteti angaja zilieri ca "actori de publicitate" si nu ca "realizatori de publicitate".
Danyella_tm a scris:

Buna seara,

Daca am o agentie care ofera servicii de publicitate pot angaja zilieri ?
Conform art. 11 din Legea 52 /2011, publicitatea se incadreaza la domeniile unde se pot incheia astfel de contracte. Insa, la art.4, pct.5 din cadrul aceleasi legi se specifica " beneficiarul nu poate angaja zilieri sa desfasoare activitatea in beneficiul unui tert"....pe cand noi exact asta facem : publicitate unor terti.
Deci ramane intrebarea : se pot angaja in publicitate zilieri sau nu ? :-/
Am intrebat si la ITM, dar nu m-au putut ajuta. :(
Multumesc anticipat.

In aceste conditii, cred ca se pot angaja zilieri pentru publicitate ...
Multumesc pentru raspunsuri. :)
O zi buna.
Cred ca ii puteti angaja dvs., la firma dvs., si sa ii platiti tot dvs. pe baza registrului special.
Buna seara,

La una din scarile unde am contract, am de facut mici amenajari interioare (gresie-faianta, instalatie sanitara). Aceasta lucrare nu dureaza mai mult de o luna, maxim doua.

Cum pot angaja acesti oameni ca sa fiu in regula? CIM/conventie civila sau ce alt act pot face deoarece, eu eliberez factura si chitanta pe lucrare. mentionez ca nu am cum sa angajez acesti oameni (3 persoane) permanent pentru ca nu am sa le dau de lucru atat de mult. Aceste lucrari le fac ocazional.

Va multumesc mult anticipat!