Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... speta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

speta

x este proprietarul unui grajd, achizitionat printr-un contract de vanzare - cumparare de la primaria localitatii y; x nu si-a intabulat dreptul de proprietate asupra grajdului;
terenul de sub grajd este al primariei, care acum intentioneaza sa il vanda; x a platit impozitul asupra terenului de sub grajd mai mult de 15 ani;

x primeste acum de la primarie o notificare privind vanzarea terenului de sub grajdul sau, insa in care se mentioneaza ca daca nu si-a intabulat dreptul de proprietate asupra grajdului construit pe teren nu beneficiaza de drept de preemptiune la cumpararea terenului;

astept opinii.
Dreptul de preemțiune nu este condiționat de intabularea grajdului. Proprietarul grajdiului poate face o acțiune pentru dreptul de superficie prin uzucapiune cu toate că trebuie văzut contractul de v-c al grajdiului; cred că acel drept era prevăzut pe toată durata existenței construcției.