Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... dosar accident termen
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

dosar accident termen

Am facut un accident rutier in data de 1 iulie. Mai precis am intors masina pe un drum in afara localitatii si in timp ce efectuam manevra de intoarcere, venea de pe contrasens o dacie si s-a izbit in partea laterala dreapta.
Eram cu cineva in masina si a avut o lovitura cu o fisura la bazin. Victima a primit 50 de zile ingrijiri medicale, testul de alcool este zero, si la analiza la spital este negativ.
In cat timp politistul trebuie sa depuna dosarul la procuratura pentru rezolvare? Care este termenul legal pentru a incheia dosarul si a-l depune la procuratura?
Mi s-a dat dovada de circulatie de 15 zile, mi s-a prelungit cu inca 30 de zile pana la 15 august.
As dori sa stiu care sunt termenele legale de rezolvare a acestui tip de dosar.
Victima nu depune plangere suntem rude si de comun acord am stabilit aceasta, fara sa aiba pretentii, mai ales ca era in intereseul ei calatoria.
Multumesc pentru raspuns.
Nu exista un termen legal pentru a se solutiona dosarul la politie si a se depune la procuratura. In primul rand trebuie sa fiti chemat la politie pentru a da declaratii. In functie de pericolul social creat de infractiunea savarsita, politistul face o propunere in fata procurorului. Acesta daca o sa considere necesara prezenta dvs. o sa va mai cheme odata sa dati declaratie, daca nu ori da o solutie administrativa, ori trimite dosarul in instanta sa va judecati.
Ma mir insa ca vi s-a dat permisul inapoi, de obicei acesta se retine cand sunt accidente cu avarii.
E adevarat ca nu depune plangere victima, insa actiunea se poate porni si din oficiu la vatamare corporala.
Nu exista un termen legal pentru a se solutiona dosarul la politie si a se depune la procuratura. In primul rand trebuie sa fiti chemat la politie pentru a da declaratii. In functie de pericolul social creat de infractiunea savarsita, politistul face o propunere in fata procurorului. Acesta daca o sa considere necesara prezenta dvs. o sa va mai cheme odata sa dati declaratie, daca nu ori da o solutie administrativa, ori trimite dosarul in instanta sa va judecati.
Ma mir insa ca vi s-a dat permisul inapoi, de obicei acesta se retine cand sunt accidente cu avarii.
E adevarat ca nu depune plangere victima, insa actiunea se poate porni si din oficiu la vatamare corporala.

Mi s-a retinut permisul, acum circul cu dovada de circulatie.
Am dat declaratie la politie si eu si victima, insa politistul spune ca victima mai trebuie sa dea o declaratie cu toate ca exista deja una data.
Dupa cele spuse de dvs. inseamna ca poate sa tina dosarul si doi ani pana il depune la preocuratura si eu sa circul cu dovada si sa se prelungeasca dovada in fiecare luna?
Multumesc pentru mesaj.
jony1972, utilizator
Depinde de politistul de la urmarire penala. Nu o sa dureze doi ani pana il inainteaza la procuratura (cel putin eu nu am auzit sa tina atat). Insa pana se va solutiona intr-un fel, veti circula cu dovada, obtinuta la fiecare 30 de zile.
Succes.
D-na av. Hornea v-a dat raspunsul. Eu imi permit sa completez ca se asteapta evolutia vindecarii victimei ca sa se vada daca nu cumva fapta se incadreaza la vatamare corporala grava si atunci in mod obligatoriu urmarirea penala se pune in miscare din oficiu.
Evolutia starii de sanatate a victimei este una foarte buna, numai ca politistul care intocmeste dosarul este foarte insistent si i-a dat telefon victimei pentru ca sa spuna pretentiile ei cu privire la mine.
Politistul insista asupra acestui lucru desi victima i-a spus ca ne-am impacat si ca nu are pretentii.
Victima a dat o declaratie initiala ca nu are pretentii materiale sau morale asupra mea si isi mentine declaratia.
Politistul mai cere o declaratie. Este normal acest lucru?
pe de alta parte accidentul s-a produs la Braila iar persoana vatamata care este din jud Alba a plecat acasa si politistul insista ca trebuie sa-i mai ia o declaratie. Daca trimite o declaratie notariala la politie este valabila sau trebuie sa fie data in fata politistului?
Cat poate taragana acest dosar? Se pare ca politistul ar astepta ceva bani de la mine pentru rezolvarea cazului.
Multumesc.