Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Buna ziua.As avea si eu urmatoarea situatie.Am locuit in concubinaj cu prietenul meu timp de 5 ani.Din pacate,acesta a decedat intr-un accident rutier.Defunctul a lasat testament,in care precizeaza ca doreste dupa moartea lui,sa imi ramana mie proprietatea acestuia,o casa.Intrebarea mea este daca testamentul poate fi atacat de celelalte rude si de asemenea daca acestia au vreun drept legal.Va multumesc anticipat.O zi minunata.
Daca testamentul este "autentificat" si nu este facut cu "viclenie', sunteti "mostenitor testamentar", Astfel de mostenitor, intra de drept la masa succesorala, alaturi de alti mostenitori daca defunctul mai are si alte bunuri mobile si imobile. Oricum testamentul va fi atacat in instanta de rudele defunctului...:((
Va multumesc pentru raspunsul prompt.Sa inteleg ca,chiar daca acesta mi-a lasat mie prin testament,au drept si parintii acestuia asupra proprietatii,de exemplu.
Rebbeca a scris:

celelalte rude

Concret. Ce fel de rude? Parintii si copiii sunt rezervatari. Alte rude (frati, surori, etc) nu sunt.
Daca exista copii sau, in lipsa lor, parinti ai defunctului, atunci se pune intrebarea daca acea casa era singura sa avere ori daca mai avea si altceva.
romascanu, moderator
Concret,casa era singura avere.Rude ar fi:parintii si fratii defunctului.
Parintii au dreptul la o rezerva de 1/2 din mostenire si pot solicita reductiunea liberalitatii (testamentul) care le incalca rezerva.