Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul salariu

Buna ziua ,

V-as ruga sa ma ajutati cu niste clarificari prin calculul salariului :La un venit brut de 2862 mie imi rezulta salariu net astfel:

(CAS) 300,51 lei
(CASS) 157,41 lei
Contributia la Fondul de Somaj (CFS) 14,31 lei
Deduceri Personale (DP) 17,25 lei
Venit Baza de Calcul VBC=SB-(CAS+CASS+CFS+DP) 2.372,52 lei
Impozit pe Venit (IV) 379,60 lei
Total Contributii Salariat (TCS=CAS+CASS+CFS+IV) 851,83 lei
Salariul net =2.010,17 lei
Salariul brut -2.862,00 lei
Va rog sa-mi spuneti ce este gresit in acest mod de calcul deoarece apar diferente fata de ce primesc de la firma .

Cu multumiri
Procentele pentru contributii sociale si impozitul pe venitul din salarii le-ati calculat corect. Legat de deducerea personala, aveti copii mici in intretinere?
Nu am copii in intretinere .

In concluzie e corect ?
La deducerea personala, in acest caz e 20. Deci salariul net ar iesi ca e 2011.
Va multumesc pentru clarificari ! Va mai adresez o intrebare : retinerea pentru sindicat se scade din salariu net ?
Da. Acesta de mai inainte e un model de calcul care nu ia in calcul alte "hangarale".