Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calculare salarii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calculare salarii

Am si eu o intrebare referitoare la calcularea salariului si a contributiilor platite de angajator pentru un angajat:

La totalul costurilor care le plateste un angajator pentru un angajat este inclusa si valoarea bonurilor de masa (se presupune ca angajatul primeste si bonuri de masa)? Adica asa:
Cost total angajator = Venit brut(acordat angajatului) + Contributii angajator(acordate statului) + Valoare tichete de masa(acordate tot angajatului)

Sau este gresita presupunerea mea?

Multumesc anticipat.
Calculul dvs. este corect.
In primul rand multumesc domnului Iulian Manea pentru raspunsul anterior.

Si acum as mai avea o intrebare, ceva mai complicata...
Se da: Salariu net, daca este sau nu functie de baza, nr de persoane in intretinere.
Se cere: Salariu Brut.

Ma intereseaza cum se pune problema matematic pe hartie, nu vreun program automat care imi da rezultatul.
Daca exclud deducerea personala, calculul ar fi foarte simplu, dar pentru un calcul corect trebuie sa iau in vedere si deducerea, si atunci totul devine complicat.

Multumesc anticipat.
SN = SB X (100 - CAS% - CASS% - FS%) : 100 - [SB X (100 - CAS% - CASS% - FS%) :100 - DED] X IMP%

Conform legislatiei actuale avem:
CAS = 10,5%;
CASS = 5,5%;
FS = 0,5%;
IMP = 16%;
DED = 250 lei sau 350 lei sau mai putin (este un algoritm prezentat in lege, pentru cine e interesat).

Daca stiti SN, atunci singura necunoscuta din ecuatie este SB. In ciclul primar se rezolva astfel de probleme la aritmetica.
Iulian MANEA, Contabil
Nu cred ca m-ati inteles in totalitate.
Pe langa necunoscuta SB exista si necunoscuta DED (care poate avea aproape orice valoare intre 0 si 650 ron). Daca era doar o problema de ciclul primar cu siguranta nu as fi intrebat asemenea prostii...
Daca am inteles bine mesajul dvs. va intereseaza calculatorul deducerilor personale.Il veti regasi in Ordinul1016/2005.Aveti un link aici:

[ link extern ]