avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii deduceri salarii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

deduceri salarii

daca am dreptul sa trec la deduceri personale si sotia in cazul in care nu are un loc de munca in afara de copii
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 10:45, 7 Iunie 2011
La sotie , da , sunt rude de gradul unu si e bine asa .
Reiau temeiul legal :
(3) Persoana în întreţinere poate fi soţia/soţul, copiii sau alţi membri de familie, rudele contribuabilului sau ale soţului/soţiei acestuia până la gradul al doilea inclusiv, ale cărei venituri, impozabile şi neimpozabile, nu depăşesc 250 lei lunar.
:)



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Persoane in intretinere bolohan80 bolohan80 Buna As vrea sa stiu ce acte trebuie sa prezinte salariatul daca are persoane in intretinere, copii minori la scoala si gradinita, parinti pensionari ... (vezi toată discuția)
Deducere suplimentara cris33 cris33 As dori sa stiu pana la ce varsta pot fi trecuti copiii majori in intretinere, daca nu au venituri si in ce conditii. (vezi toată discuția)
Deduceri persoane aflate in intretinere damian oana damian oana Buna ziua Va rog sa imi spuneti care sunt conditiile pentru a primi deduceri suplimentare pentru mama aflata in intretinere. Care este pensia maxima pe care ... (vezi toată discuția)