Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DOSAR MEDICAL VERDE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DOSAR MEDICAL VERDE

BUNA !
stie cineva ce este cu acest dosar medical verde? trebuie sa il dea societatea viitorului angajat pentru ca acesta sa aduca fisa de aptitudini de la medicina muncii? altfel nu se mai fac analize medicale pentru angajare? cine pastreaza acest dosar verde? multumesc !
Este dosarul medical de angajare care , de cativa ani, inlocuieste fisa de angajare.
Se completeaza de catre angajator la primele paginii, apoi salariatul isi face analizele si cu rezultatele si cu acest dosar medical, merge la medicul de medicina muncii care completeaza fisa din interior cu specificatia apt sau apt conditionat sau inapt pentru postul pe care urmeaza sa-l ocupe in firma. Dosarul si fisa se arhiveaza la dosarul personal al salariatului, pe langa alte documente.Tot acest dosar se va folosi cand veti mai trimite salariatul la controale periodice.
george-neagu, moderator