Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plati furnizori cu numerar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plati furnizori cu numerar

Buna ziua!

Azi am aflat, cu intarziere (si stupoare) ca daca platesc cu numerar un furnizor, nu am dreptul sa achit de ex o factura de 6000 lei cu numerar 2500 + 2500 ( 2 chitante, in 2 zile diferite) prin casierie si 1000 prin virament bancar.

Cand a aparut aceasta restrictie privind platile prin casierie, eu am inteles ca pot face aceste plati in limita a 5000 lei, restul prin banca.

Problema este ca desi m-am incadrat in cei 5000 lei, eu nu i-am achitat pe toti intr-o zi, cu o singura chitanta, ci cu 2, in functie de disponibilul din casierie la momentul respectiv.

Am interpretat gresit sau a aparut vreo noua reglementare care vizeaza platile prin casierie?

Lamutiti-ma, va rog, e o mare problema pt mine, deoarece situatia nu este singulara!

Va multumesc anticipat
Nu stiu nimic despre restrictia la care va referiti,stiam ca este corect asa cum ati mentionat,dintr-o factura de 10.000 ron,de exemplu,se pot achita maxim 5000 ron in numerar,restul,obligatoriu prin virament bancar.In lege stiu ca scrie ca este interzisa plata fragmentata in numerar a facturilor a caror valoare este mai mare de 5000 ron,dar nu este mentionata restrictia pomenita de dumneavoastra...Am inteles si eu gresit?
Cum bine ati zis este interzisa plata fragmentata a facturilor mai mari de 5000 ron.
Doamna are o factura de 6000 ron , deci nu poate fi fragmentata(ma refer la cash)
Este corect 5000 cu chitanta si 1000 prin virament.
ba nu e deloc corect ca e interzisa plata fragmentata a facturilor cu val mai mare de 5000 lei cu numerar(exceptie o fac facturile prin cash-carey plafonul e de 10000 lei)
Eu stiu ca suma maxima admisa la plata catre un furnizor este de 5000 leimaxim/zi.
Exemplu un furnizor are o factura de 5100 lei(prin nu se admit plati fractionate se intelege) ca furnizorul va fi platit 5000 lei numerar iar restul de 100 lei se va plati prin virament.
Daca fact.este sub 5000 lei o puteti achita cu numerar in cate transe doriti.