Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii subventii absolventi
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

subventii absolventi

buna,
tocmai am absolvit o facultate si as vrea sa stiu daca pot sa primesc (sau angajatorul) acele 1.5 salarii minime brute chiar daca sunt angajat din timpul facultatii. multumesc
Conform Legii nr. 107/2004 pentru completarea si modificarea Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, stimularea angajatorilor pentru incadrarea in munca a absolventilor institutiilor de invatamant este diferentiata in functie de nivelul studiilor.
Masurile de stimulare a incadrarii in munca a absolventilor constau in acordarea unor subventii in cuantum de 1-1,5 salarii de baza minime brute pe economie, timp de 12 luni, angajatorilor care incadreaza absolventi ai institutiilor de invatamant si ii mentin in activitate pe o perioada de cel putin 3 ani.
Pentru a beneficia de subventiile prevazute de Legea nr. 76/2002, angajatorii care incadreaza absolventi trebuie sa incheie cu agentiile de ocupare a fortei de munca conventii prin care se obliga sa pastreze raporturile de munca ale absolventilor incadrati cel putin 3 ani de la incheierea conventiei.

Subventia este acordata doar dupa absolvirea facultatii.
Din pacate, nu va incadrati in dispozitiile legii referitoare la primirea acestor sume .