avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducere cu permisul suspendat sub influenta ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducere cu permisul suspendat sub influenta alcoolului

Buna un prieten a condus cu permisul suspendat sub influenta alcoolului ce i se poate intampla ? astept un raspuns cat mai rapid multumesc !
Cel mai recent răspuns: Diana Ramona , Alte profesii 01:13, 7 Iunie 2011
Este f.grav deoarece este infractiune. Veti avea un dosar penal si probabil o condamnare cu suspendare si permisul anulat.
OUG 195/2002
Art. 86
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana care nu poseda permis de conducere se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.
Art 86 - (2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv sau permisul i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.


A savarsit 2 infractiuni aflate in concurs.Se va aplica pedeapsa cea mai mare care poate fi sporita spre maximul special cu adaugarea unui spor de pana la 5 ani.Depinde si de circumstantele reale si personale retinute in speta..De regula se aplica o pedeapsa cu suspendare conditionata ...anularea permisului.
Ultima modificare: Marți, 7 Iunie 2011
ContSters208490, utilizator
Nu s-a precizat valoarea alcoolemiei in sange deci nu putem sti daca este vorba sau nu despre infractiunea de conducere sub influenta bauturilor alcoolice . Asteptam lamuriri in acest sens din partea autorului topicului .

Al doilea aspect din speta de fata ... nu este incident art 86 alin 1 din OUG 195/2002 , este vorba despre alin 2 al art 86 , dupa cum urmeaza :

Art 86 - (2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv sau permisul i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
Ultima modificare: Marți, 7 Iunie 2011
Diana Ramona, Alte profesii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prins la volan cu permisul suspendat andruschi andruschi buna ziua ! am si eu o intrebare, am fost prins conducand cu permisul suspendat, asi vrea sa stiu si eu cam care sunt consecintele . Precizez ( nu am consumat ... (vezi toată discuția)
Infractiune la regimul circulatiei miriamm1 miriamm1 buna seara...acum cateva luni am fost cu un prieten pe un scuter .scuterul era neinmatriculat si nici unu din noi nu avea permis de conducere.am primit o ... (vezi toată discuția)
Am fost prins cu permisul suspendat robert craciunescu robert craciunescu Buna, Am si eu o problema,am fost surprins conducand un autovehicul cu permisul suspendat,m-au dus la sectie mi-au facut dosar de cercetare penala,iar ... (vezi toată discuția)