Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA reluare activitate,reluare tva?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

reluare activitate,reluare tva?

O societate comerciala in intrerupere temporara de activitate doreste sa isi reinceapa activitatea.Anterior sistarii a fost inregistrata in scopuri de tva apoi si-a pierdut aceasta calitate.Intrebare : la reluarea activitatii,va deveni din nou platitoare de tva sau ramane neplatitoare pana la depasirea plafonului de 35000 euro? Daca redevine platitoare,isi redobandeste calitatea de platitor de tva prin depunerea declaratiei 010? in ce termen ? Inregistrarea in scopuri de tva este obligatorie sau optionala,la reinceperea activitatii ?
art. 153, alin 9 din codul fiscal
După anularea înregistrării în scopuri de TVA, au obligaţia să solicite organelor fiscale competente înregistrarea în scopuri de TVA, dacă încetează situaţia care a condus la scoaterea din evidenţă, fără a fi aplicabile prevederile referitoare la plafonul de scutire pentru mici întreprinderi prevăzut la art. 152 în anul calendaristic respectiv.

norme de aplicare
Persoanele impozabile cărora li s-a anulat înregistrarea în scopuri de TVA, conform art. 153 alin. (9) din Codul fiscal, datorită inactivității temporare, înscrise în registrul comerțului, potrivit legii, trebuie să solicite organului fiscal competent înregistrarea în scopuri de TVA, dacă încetează starea de inactivitate temporară.

Solicitarea se transmite organului fiscal competent, în termen de cel mult 10 zile de la efectuarea înregistrării în registrul comerțului a mențiunii privind reluarea activității, însoțită de certificatul din care rezultă înregistrarea în registrul comerțului a acestei mențiuni.

Înregistrarea în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal se va considera valabilă începând cu data înregistrării în registrul comerțului a mențiunii privind reluarea activității.
xerxes, utilizator