Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare-cumparare atestat de avocat sau ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare-cumparare atestat de avocat sau autentificat de notar?

Pentru vanzarea-cumpararea doar a unui garaj (constructie provizorie)al carui teren apartine primariei, este obligatorie incheierea contractului in forma autentificata sau este suficienta atestarea sa de catre un avocat?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
pt a putea produce efecte juridice actul trebuie autentificat la notar.
pentru vanzarea-cumpararea ORICARUI bun imobil, este obligatorie incheierea in fata notarului. pentru bunuri mobile, este absolut valabila si buna si incheierea data de avocat.
tu ce crezi? Garajul este bun mobil sau imobil? :)
mergi la notar!
dinu cezar a scris:

pentru vanzarea-cumpararea ORICARUI bun imobil, este obligatorie incheierea in fata notarului. pentru bunuri mobile, este absolut valabila si buna si incheierea data de avocat.
tu ce crezi? Garajul este bun mobil sau imobil? :)
mergi la notar!

Unde este prevazuta obligativitatea incheierii actelor de vanzare-cumparare imobile in forma autentificata?
Imi cer scuze, insa stiam ca este numai in cazul imobilelor-terenuri.
Imi puteti spune temeiul de drept al sustinerilor dumneavoastra?
PAS22, utilizator
legea 7/1996 si mai este un protocol incheiat intre Uniunea Notarilor si OCPI.
buna ziua.
imi pare rau sa va contrazic, dar pt. vanzarea de bunuri imobile nu este obligatorie autentificarea notariala.
doar pt. terenuri exista aceasta obligativitate.