Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... reabilitarea
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

reabilitarea

am avut o condamnare cu suspendare in anul 1995 de 1an si 3luni pentru furt ,vreau da stiu daca am cazierul curat acum , mentionez ca nu am mai facut nici o fapta
Asa ar trebui, intrucat au trecut cei 3 ani si 3 luni ( pedeapsa plus temrenul de incercare) .Putetii insa afla solicitand un certificat de cazier , iar daca nu va apre ,,curat" pesemne ca ar trebui ca reabilitarea sa fie constatata de catre instanta.Acest lucru nu inseamna ca reabilitare este una judecatoreasca, ci tot reabilitare de drept, insa poate si o eroare sau...poate dvs. nu ati indeplinit vreuna dintre conditii, de pilda, sa nu va fi achitat eventualele cheltuieli sau despagubiri civile.
Solicitati eliberarea unui cazier si verificati astfel care este situatia.
Daca pedeapsa dvs. inca figureaza in cazier, atunci este necesar sa va adresati instantei de judecata pentru constatarea intervenirii reabilitarii de drept.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat