Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... SCHIMBARE DOMICILIU MINOR IN STRAINATATE
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

SCHIMBARE DOMICILIU MINOR IN STRAINATATE

Sunt divortata de 7 ani,am 2 copii de14,respectiv 9 ani.Copiii imi sunt incredintati mie prin hotarare definitiva si irevocabila,dar tatal are program de vizita stabilit tot prin instanta,si anume 2 weekenduri pe luna,o luna in vacanta de vara si o sapt in cea de iarna tatal le poate lua la domiciliul sau.Precizez ca acesta hotatarare nu s-a respectat niciodata,deoarece copiii au refuzat de la inceput sa plece cu el.Am avut doua dosare penale la sectii diferite de politie(dupa cum locuiam la momentul respectiv),dosare care s-au solutionat favorabil mie,nefiind gasita vinovata,fiind audiati si copiii si intrebati daca doresc sa mearga la tatal lor.
Acum m-am recasatorit cu un barbat care are domiciliu stabilit in Suedia,de asemeni acum am si eu domiciliul stabilit tot acolo si bineinteles doresc sa le stabilesc si copiilor domiciliul tot acolo si sa-si urmeze de asemeni studiile in Suedia.
Va rog sa imi spuneti daca pot avea probleme cu fostul sot si daca le pot stabili domiciliul far probleme in alta tara.

MULTUMESC.
bellisima, utilizator
veti avea nevoie de acceptul expres al ex sotului dvs pentru a scoate copii din tara si pentru a le stabili domiciliul in suedia
intrebati intai in suedia ce acte v-ar trebui pt a le stabili copiilor domiciliul acolo, ce acte va trebuie sa-i inscrieti la scoala etc