avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONFLICT MAPN-DECIZIE DE IMPUTARE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONFLICT MAPN-DECIZIE DE IMPUTARE

Buna! daca se poate sa imi dati cateva idei despre un conflict cu mapn-ul.
Am avut un contract de munca cu acestia, pe care nu lam finalizat din cauza lor( functia pe care am fost incadrat, program de munca, scadere salariala etc, nu au fost respectate), de aici a reiesit demisia mea si a dus la o DECIZIE DE IMPUTARE, pe care am contestat-o si am castigat la COMISIA DE INTERJURISDICTIE, de unde am primit o rezolutie DEFINITIVA, dar cu cale de atac la CURTEA DE APEL, dar unitatea pagubita a facut recurs aici, ceea ce nu era normal sa fie admis.



DECIZIA suna astfel " Conform art. 25 alin 4 din OG 121/1998" DECIZIA DE IMPUTARE SE EMITE IN TERMEN DE CEL MULT 30 DE ZILE DE LA DATA INREGISTRARII PROCESULUI VERBAL DE CERCETARE ADMINISTRATIVA LA ORGANUL COMPETENT S-O EMITA" . Termenul a depasit cu 2 zile perioada de emitere iar de aici sa ajuns la :
" IN UNANIMITATE DE VOTURI CONSTATA NULITATEA ABSOLUTA A TITLULUI EXECUTORIU EMIS SI DECADEREA DIN TERMENUL DE EMITERE A DECIZIEI DE IMPUTARE. ADMITE EXCEPTIA DECADERII DIN TERMENUL PREVAZUT DE ART.25 DIN OG 121/1998 PRIVIND EMITEREA DECIZIE DE IMPUTARE.

In momentul de fata , cand ma voi prezenta conform citatiei, am degand sa le cer daune morale pentru stresul la care am fost supus, daune materiale pentru drumurile la comisie si acei -25% care miau fost luati anul trecut ( si de care nu am luat la cunostinta de ei in scris).

Va Multumesc, astept un raspuns din partea dvs.
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Iunie 2011
mitzu_comb, utilizator
Cel mai recent răspuns: mitzu_comb , utilizator 09:29, 11 Iunie 2011
1. Decizia din care ati citat , cine a pronuntat-o ?

2. Care este data inregistrarii procesului-verbal de cercetare si data emiterii deciziei de imputare?

3. Potrivit art.43 din OG nr.121/1998, unitatea se poate adresa instantei de judecata competente pentru anularea deciziei date de catre comisia de jurisdictie.
freeelis a scris:

1. Decizia din care ati citat , cine a pronuntat-o ?

2. Care este data inregistrarii procesului-verbal de cercetare si data emiterii deciziei de imputare?

3. Potrivit art.43 din OG nr.121/1998, unitatea se poate adresa instantei de judecata competente pentru anularea deciziei date de catre comisia de jurisdictie.



Decizia a fost data de "COMISIA DE INTERJURISDICTIE din MAPN"
Procesul Verbal a fost intocmit pe 22.10.2010 iar DECIZIA DE IMPUTARE pe 23.11.2010

COMISIA A RECUNOSCUT CA, CONFORM ACTELE DE LA DOSAR EU VOI CASTIGA SI IN TRIBUNALUL MUNCII
In acest caz, in fata instantei sustineti legalitatea deciziei comisiei de jurisdictie ... de fapt, va veti apara cu faptul ca decizia a fost emisa dupa expirarea termneului de 30 de zile prevazut de OG nr.121/1998 pentru emiterea deciziei de imputare.

Aveti grija ca trebuie sa vedeti data cand a fost inregistrat procesul-verbal ...
freeelis a scris:

In acest caz, in fata instantei sustineti legalitatea deciziei comisiei de jurisdictie ... de fapt, va veti apara cu faptul ca decizia a fost emisa dupa expirarea termneului de 30 de zile prevazut de OG nr.121/1998 pentru emiterea deciziei de imputare.

Aveti grija ca trebuie sa vedeti data cand a fost inregistrat procesul-verbal ...



mai este inca o data "termen" care a fost depasit... conform CONTESTATIEI MELE, ei (unitatea) ar fi trebuit sa o trimita catre comisie in termen de 5 zile.....dar au depasit si acest termen...iar contractul de munca are anumite puncte. care nu au fost respectate de catre angajator, cum ar fi functia pe care am fost incadrat si nu am executato deloc nici macar 1h, eu miam dat demisia pe data de 25 ...si apar in acte trecut in rezerva cu data de 24...si mai sunt multe.....
de aici doresc sa le cer si daune morale
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Iunie 2011
mitzu_comb, utilizator
conform REZOLUTIEI COMISIEI DE INTERJURISDICTIE ei, unitatea, nu aveau dreptul de a face recurs, tot ce trebuiau ei sa faca sa mearga doar mai sus la o instanta superioara

Alte discuții în legătură

Este lovita de nulitate decizia de imputare? vasilica52 vasilica52 Buna ziua, O decizie de imputare emisa impotriva subsemnatului (la aproape 10 ani de la trecerea in rezerva cu drept de pensie), in urma unei succesiuni de ... (vezi toată discuția)
Anulare decizie administrativ jurisdictionala bogdan1981 bogdan1981 Buna ziua. Am lucrat in MApN. Mi-am dat demisia inainte de termenul de 8 ani minim si in urma cercetarii administrative a reiesit o suma de plata. Am depus ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, conform deciziei 649/15.12.222 monitorul oficial 103/07.02.2023, ... Vlad G25 Vlad G25 Buna ziua, conform Deciziei 649/15.12.222 Monitorul Oficial 103/07.02.2023, in cazul demisiei din MApN, este neconstituțională obligativitatea achitării ... (vezi toată discuția)