Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt din magazin Germania
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt din magazin Germania

Un prieten a fost prins in Germania ca a furat dintr-un magazin de haine impreuna cu un alt baiat. Momentan este inchis in Germania, dar nu stiu pentru cat timp, nu am putut lua legatura cu el. Ce pedeapsa primeste acesta ? Va fi expulzat in Romania sau va trebui sa faca inchisoare acolo ?
Nu putem sti ce pedeapsa va primi, presupun ca este in arest acum, dar dupa ramanerea definitiva a hotararii ar putea fi transferat in tara in vederea executarii pedepsei, daca va face o cerere in acest sens, altfel nu este obligatoriu , pedeapsa putand fi si acolo executata.
sta inchis pana la proces. apoi, daca e condamnat, inchisoare va face acolo. detinutul poate face cerere de transfer in romania, daca mai are de executat minim 6 luni din pedeapsa.
daca ramane acolo si isi vede de treaba, executa jumatate din pedeapsa
Si cum poate lua legatura familia sa cu el pentru al ajuta ? Singura informatie care o au este ca se afla in Germania, in Nurnberg.
ContSters211056, utilizator
are avocat din oficiu, posibil ca acesta sa ia legatura cu familia.
apoi, va puteti scrie. fiind inca in cercetari, scrisorile se traduc in prealabil si din cauza asta ajung tarziu..
Aproximativ cat timp dureaza un astfel de proces ? Si cam ce pedeapsa poate primi ?