Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general SRL sau PFA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

SRL sau PFA

vreau sa-mi deschid o afacere cu haine de firma
distribuirorii din tara imi vand marfa eu mai departe cum trebuie sa o vand
E bine PFA . Detalii infiintare: [ link extern ]
daca firmele de la care cumpar sunt platitoare de tva acestea vor mai lucra cu mine
Si ca PFA puteti opta sa fiti platitor de TVA.
care sunt avantajele si dezavantajele unui PFA?
Contabilitate in partida simpla, cheltuieli mici de infiintare( in jur de 250 ron), cheltuielile de radiere de asemenea mici, nu este necesar capital social,nu este obligatoriu sa aveti contabil, puteti sa aveti angajati.