Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Schimbare domiciliu - PFA cu norma fixa de venit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Schimbare domiciliu - PFA cu norma fixa de venit

Sunt PFA cu norma fixa de venit. Mi-am schimbat domiciliu in alta localitate (alt judet) decat cea in care mi-a fost emisa autorizatia. In noua localitate este o norma de venit mai mica decat cea din care am plecat dar cei de acolo spun ca trebuie sa platesc anul acesta conform deciziei de impunere emisa de autoritatea fiscala din vechea localitate.

Intrebare: nu ar fi trebuit anulata vechea impunere de la data mutarii si emisa o noua decizie de impunere de catre autoritate fiscala din noua locatie?
multumesc
iliec a scris:
Intrebare: nu ar fi trebuit anulata vechea impunere de la data mutarii si emisa o noua decizie de impunere de catre autoritate fiscala din noua locatie?

Nu. Anularea inseamna ca la momentul emiterii deciziei de impunere era ceva in neregula cu ea, or nu e cazul. Exista doua posibilitati: ori platiti pe baza deciziei emise si la regularizare veti avea de primit bani, ori la inregistrarea fiscala aferenta noului domiciliu mai depuneti alta declaratie de venit, de data asta rectificativa, urmand a vi se emite o noua decizie.
Buna ziua.
As avea o rugaminte, daca ati putea sa-mi ziceti din ce lege, articol, etc se deduce asta. Eu sunt intr-o asemenea situatie si vreau sa stiu exact articolul prin care eu pot cere recalcularea normei fixe si implicit a impozitului. Trebuie sa merg sa fac schimbarea PFA-ului intr-un alt oras, si in cazul in care mi se refuza cererea sa fiu pregatit cu legislatia in vigoare.

Va multumesc anticipat.
Andreea Lisievici a scris:

iliec a scris:
Intrebare: nu ar fi trebuit anulata vechea impunere de la data mutarii si emisa o noua decizie de impunere de catre autoritate fiscala din noua locatie?

Nu. Anularea inseamna ca la momentul emiterii deciziei de impunere era ceva in neregula cu ea, or nu e cazul. Exista doua posibilitati: ori platiti pe baza deciziei emise si la regularizare veti avea de primit bani, ori la inregistrarea fiscala aferenta noului domiciliu mai depuneti alta declaratie de venit, de data asta rectificativa, urmand a vi se emite o noua decizie.

Doamna administrator,

Va rog sa constientizati faptul ca Utilizatorul ktalin se afla in situatia in care nu i se face nici o regularizare - lui i s-a emis o decizie de impunere pe baza normei de venit si nu pe baza declaratiei sale de venit. Atunci cand un PFA opteaza pentru plata impozitului pe baza de norma de venit, nu se face nici o rectificare la nimic.

Stimate Utilizatorktalin,

Va recomand sa mergeti la Camera de Comert din judetul unde va mutati - pentru ca mai nou Camera de Comert este insitutia care emite autorizatii, nu primaria. Intrebati acolo cum trebuie sa procedati pentru a va muta autorizatia din vechiul judet in judetul lor.
Imi pare rau, dar nu sunt in domeniul juridic si nu va pot oferi detaliile legislative pe care le solicitati. Va scriu numai din experienta...

Succes.
Ok, intr-adevar situatia e diferita la norma de venit, insa tot nu vad de ce ar fi incidenta nulitatea.

Schimbarea sediului este una (si se face la registrul comertului, nu la camera de comert), iar inregistrarea fiscala si decizia de impunere sunt diferite.
Da, imi cer scuze - pana nu demult Registrul Comertului era la Camera de Comert (cel putin in Cluj-Napoca). L-au mutat, iar acum este mult mai aglomerat.

Procedura pentru schimbare domiciliu - PFA cu norma fixa de venit este:
1) la Registrul Comertului trebuie prezentate:
1.1 Extras de carte funciara nu mai vechi de 30 de zile
1.2 Contract de inchiriere (inregistrat la Administratia Finantelor Publice) sau contract de comodat (facut la un notar public); indiferent de alegerea facuta (recomand contractul de inchiriere - inregistrarea la Administratia Finantelor Publice a unui contract de inchiriere cu 1RON / luna este mai ieftina decat taxa notariala pentru un contract de comodat), din contract trebuie sa reiese clar ca scopul contractului este folosirea spatiului pentru sediul PFA si nu pentru locuit.
1.3 Formularul CERERE catre OFICIUL REGISTRULUI COMERTULUI DE PE LANGA TRIBUNALUL _____ - completata la rubricile 1- 6, 7.3 inmatricularea ca urmare a schimbarii sediului profesional in judetul ______ , 7.4 inregistrarea fiscala conform datelor marcate cu "X" in Anexa nr.1
1.4 Formularul DECLARATIE pe propria raspundere data in temeiul prevederilor art.15 alin(1) lit.b) din Legea nr. 359/2004 cu modificarile si completarile ulterioare - completat la rubricile 1, 2, 3 si la rubrica 4.3.1 SEDIUL SOCIAL/PROFESIONAL cu clasele CAEN si activitatile care le desfasurati.
1.5 (daca sediul este apartament intr-un imobil colectiv cum este blocul) - acordul asociatiei de proprietari si vecinilor direct afectati - pe formularul-tip

2) la Administratia Finantelor Publice - Registratura Generala, cerere de mana cu privire la schimbarea sediului.