Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Obligatia politistului de a se legitima
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Obligatia politistului de a se legitima

Cum trebuie inteleasa obligatia de a-si face cunoscuta identitatea ?! Este obligat sa prezinte legitimatia sau un act care sa-i ateste calitatea de politist ?!
Sau merge pe vorbe, gen : ,,masina si uniforma fac dovada'' !
ContSters207277, utilizator
trebuie sa arate legitimatia emisa de politie.
@sd....
Trebuie nu-i articol de lege !
ContSters207277, utilizator
Un singur politist am reusit sa-l fac sa se legitimeze...si era de la ordine publica cerand actele autoturismelor,in special ASIGURAREA.Toti arata spre masina,uniforma sau insigna.
Nimeni nu te ajuta mai bine decat tine ! Asa ca am ,,sapat'' si am gasit urmatoarele :
-Legea 218/2002, completata si modificata prin Legea 60/2009, spune la art 41 :
(1) În exercitarea atribuţiilor de serviciu poliţistul este obligat să prezinte insigna sau legitimaţia de serviciu, după caz, pentru a-şi face cunoscută, în prealabil, calitatea, cu excepţia situaţiilor în care rezultatul intervenţiei sau siguranţa ulterioară a poliţistului ar fi periclitată.
(2) Înainte de intrarea în acţiune sau efectuarea intervenţiei ce nu suferă amânare poliţistul este obligat să se prezinte verbal, iar după încheierea oricărei acţiuni sau intervenţii, să se legitimeze şi să îşi declare funcţia şi unitatea de poliţie din care face parte.

Mai este apoi Codul de etica si deontologie (!!!) al politistului, care la art 14(3) spune :
,,Poliţistul are obligaţia de a-şi face cunoscută identitatea în legătură cu îndatoririle profesionale ce-i revin, contribuind astfel la realizarea interesului public, asigurarea protecţiei proprii şi crearea premiselor necesare angajării răspunderii personale pentru acţiunile sau inacţiunile sale.''

ContSters207277, utilizator