avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de preaviz

Buna ziua. Doresc sa-mi dau demisia cu acordul partilor, "la zi" cum se spune, fara a mai sta in perioada de preaviz, dar angajatorii nu sunt de acord. Ce se poate intampla daca imi depun demisia, dar nu ma mai prezint la serviciu in perioada de preaviz? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:34, 14 Iunie 2011
1. Nu exista demisie cu acordul partilor ... fie va dati demisia , fie solicitati incetarea c.i.m. cu acordul partilor.

2. In cazul demisiei (art.81 C.mun.), regula în materie de încetare a contractului individual de muncă din iniţiativa salariatului este încetarea după expirarea unui termen de preaviz, în condiţiile prevazute in Codul muncii. Prin excepţie, exista posibilitatea demisionarii fara preaviz in urmatoarele situatii:
- angajatorul renunta total sau partial la termenul de preaviz (art.81 alin.7 C.mun.)
- angajatorul nu-si indeplineste obligatiile asumate prin c.i.m. (art.81 alin.8 C.mun).

3. In cazul incetarii c.i.m. cu acordul partilor (art.55 lit. b C.mun.) nu se acorda preaviz. Efectele acordului cu privire la încetarea contractului de muncă se vor produce la data realizării lui sau la data stabilită de părţi.

4. Nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.
Va multumesc pentru raspuns.
Mi-am gasit un alt serviciu si au nevoie urgent sa ma prezint, de aceea nu ar fi o problema desfacerea contractului de munca de la fostul angajator. Ar mai fi alte cauze care m-ar putea afecta? Insist sa repet ca viitorul angajator intelege situatia si motivele pentru care mi se desface contractul de munca de la actualul serviciu, adica nerespectarea perioadei de preaviz, dar alte motive ireale ar mai putea adauga? Tin sa mentionez ca am respectat intocmai prevederile contractului de munca pe toata perioada sa si nu am avut nicio abatere disciplinara, pana acum.
freeelis a scris:

1. Nu exista demisie cu acordul partilor ... fie va dati demisia , fie solicitati incetarea c.i.m. cu acordul partilor.

2. In cazul demisiei (art.81 C.mun.), regula în materie de încetare a contractului individual de muncă din iniţiativa salariatului este încetarea după expirarea unui termen de preaviz, în condiţiile prevazute in Codul muncii. Prin excepţie, exista posibilitatea demisionarii fara preaviz in urmatoarele situatii:
- angajatorul renunta total sau partial la termenul de preaviz (art.81 alin.7 C.mun.)
- angajatorul nu-si indeplineste obligatiile asumate prin c.i.m. (art.81 alin.8 C.mun).

3. In cazul incetarii c.i.m. cu acordul partilor (art.55 lit. b C.mun.) nu se acorda preaviz. Efectele acordului cu privire la încetarea contractului de muncă se vor produce la data realizării lui sau la data stabilită de părţi.

4. Nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.



Ma scuzati, dar la pct 2 eu stiam ca art din Codul Muncii este 79 ...nu 81.
Dupa republicarea din 18.05.2011 a Codului Muncii , art.79 a devenit art.81... in sectiunea Documente Utile gasiti Codul Muncii republicat
www.avocatnet.ro/content/con...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetare cim demisie anymaryh anymaryh Buna ziua! Imi puteti spune, va rog, in cazul cand un angajat isi da demisia pe 13 dec 2011, termen preaviz 20 zile lucratoare care se termina pe 12 ian ... (vezi toată discuția)
Mi-am dat demisia robertus2 robertus2 Am fost dimineata la locul de munca si mi-am scris demisia, am vorbit cu sefa de raion a spus ca sa imi scriu demisia si sa o las pe birou, i-am spus ca numai ... (vezi toată discuția)
Demisie cukrasz_kata cukrasz_kata Dupa noul cod al muncii ,mai exista demisie la zi, sau in caz de demisionare sunt obligata sa fac preavizul? (vezi toată discuția)