Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune si donatie, va rog un pic de ajutor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune si donatie, va rog un pic de ajutor

Suntem 3 frati (2 surori si un frate) si ne-au murit ambii parinti. Tata in 2003 si mama anul acesta in luna martie. Dupa decesul tatalui s-a facut succesiune.
Dupa decesul mamei, inca nu.
Am aflat ca partea mamei a fost donata de catre aceasta in 2010 surorii noastre, donatie facuta:
"cu scutire de raport in cunostinta prevederilor art.841 Cod Civil cu privire la rezerva si cotitatea disponibila, declar ca mai am ca succesibili rezervatari un fiu, pe.... si o fica, pe... pe care i-am dotat corespunzator".

Va rog sa-mi spuneti mai exact ce inseamna cele mentionate, mai ales ca eu si fratele nu am primit inca absolut nimic.
Regula este ca toate donatiile facute descendentilor se raporteaza la decesul celui ce gratifica, adica se readuc la masa succesorala pentru a fi impartite "frateste" intre toti. Atunci cand autorul face donatie cu scutire de raport inseamna ca nu doreste sa se mai imparta bunul respectiv cu ceilalti frati.

Dumneavoastra si fratele insa aveti o rezerva succesorala prevazuta expres de lege, care nu poate fi incalcata nici chiar de mama prin liberalitatile facute (donatii, testament). Astfel ca din toate bunurile mamei, dumneavoastra aveti o rezerva de 1/4 din bunuri (sau valoarea lor), iar fratele 1/4.
Mihaela Enache, Avocat
Va multumesc.
Cu placere.
Vorbiti cu sora ce a fost gratificata sa faceti "reductiunea liberalitatilor excesive" prin buna invoiala la notariat, deschizand succesiunea. Daca nu doreste, singura cale este instanta de judecata....atentie ! aveti termen 3 ani de la data decesului mamei sa solicitati in instanta reductiunea. Apoi, se prescrie dreptul.