Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... autorizatia de constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

autorizatia de constructie

buna ziua am si eu o problema.am construit o locuinta la un metru de limita de proprietate si cei de la primarie nu pot sau nu vor sa mi elibereze autorizatia de costructie ok am inteles ca am gresit ca nuam luat mai intai autor de constr dar ce se poate face acum.ok imi dau o amenda sau ce prevede legeadar sa mi dea autor de constructie.sau ce prevede legea in astfel de cazuri va multum si astept cu nerebdare raspunsul .o zi buna
Legea prevede amenda de la 1.000 la 100.000 RON si chiar desfiintarea constructiei executate fara autorizatie, conform art. 26(2) si 28 din legea 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii.
Daca nu au fost respectate prevederile Regulamentului local de urbanism (in care se prevede si retragerea de la frontul stradal/limitele de proprietate), nu vreau sa va sperii, insa primaria va poate demola constructia respectiva.
Singura posibilitate este sa luati legatura cu un proiectant autorizat, care sa incerce "intrarea in legalitate" conform art. 59 din ordinul 839/2006 - normele metodologice de aplicare a legii 50/1991. Trebuie sa mearga la primarie, sa obtina un certificat de urbanism unde sunt prevazute cerintele de construire, conform PUG-ului si Regulamentului local de urbanism si sa incerce sa elaboreze un proiect care sa corespunda acestor norme. Abia apoi va putea obtine autorizatia de construire.
Kyandra, moderator
Kyandra a scris:

Legea prevede amenda de la 1.000 la 100.000 RON si chiar desfiintarea constructiei executate fara autorizatie, conform art. 26(2) si 28 din legea 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii.
Daca nu au fost respectate prevederile Regulamentului local de urbanism (in care se prevede si retragerea de la frontul stradal/limitele de proprietate), nu vreau sa va sperii, insa primaria va poate demola constructia respectiva.
Singura posibilitate este sa luati legatura cu un proiectant autorizat, care sa incerce "intrarea in legalitate" conform art. 59 din ordinul 839/2006 - normele metodologice de aplicare a legii 50/1991. Trebuie sa mearga la primarie, sa obtina un certificat de urbanism unde sunt prevazute cerintele de construire, conform PUG-ului si Regulamentului local de urbanism si sa incerce sa elaboreze un proiect care sa corespunda acestor norme. Abia apoi va putea obtine autorizatia de construire.
Cred ca intai ar trebui sa cereti acordul notarial al vecinului fata de care ati construit atat de aproape.Cu acel acord,mergeti si solicitati la primarie , pentru intrarea in legalitate, certificat de urbanism si autorizatia de construire., care avand acordul vecinului, primaria este obligata sa v-o dea.
Trebuie sa faceti un proiect cu un proiectant autorizat care sa masoare si sa faca amplasamantul casei asa cum este acum.Cam costa , dar asta este-trebuie proiectantul sa ia si autorizatia de mediu(aceasta costa 1000 ron)aceasta este obligatorie pt.orice constructie,apoi cu proiectul,si cerificatul de urbanism va duceti sa va luati autorizatia care v-a mai costa 2% din valoarea declarata de proiectant.Dar macar stiti ca nu v-o darama.La sfarsit sa nu uitati sa va faceti receptia casei si sa v-o intabulati.
Succes!!!!!!!