Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... minimul zilelor de concediu pentru odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

minimul zilelor de concediu pentru odihna

conform legii, care este minimum zilelor de concediu pentru odihna acordat unui angajat care lucreaza 8 ore/zi? Se poate negocia cu angajatul acest minim ?
Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare, potrivit art.145 alin.1 C.mun.
Se poate negocia cu salariatul durata CO.
Concediul de odihna poate fi acordat in transe de minim 10 zile lucratoare .
Se poate negocia , si eu de exemplu am luat 5 zile de concediu.
BEN46 a scris:

Concediul de odihna poate fi acordat in transe de minim 10 zile lucratoare .
Se poate negocia , si eu de exemplu am luat 5 zile de concediu.

In mesajul initial era vorba despre durata minima a CO pentru un an calendaristic .... si nicidecum de modul de acordare.
freeelis are dreptate - as mai adauga faptul ca sarbatorile legale in care nu se lucreaza, precum si zilele libere platite stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil nu sunt incluse in durata concediului de odihna anual. art. 140 alin 3 din L.53/2003
janapress, utilizator