avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 285 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... minimul zilelor de concediu pentru odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

minimul zilelor de concediu pentru odihna

conform legii, care este minimum zilelor de concediu pentru odihna acordat unui angajat care lucreaza 8 ore/zi? Se poate negocia cu angajatul acest minim ?
Cel mai recent răspuns: janapress , utilizator 18:12, 14 Iunie 2011
Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare, potrivit art.145 alin.1 C.mun.
Se poate negocia cu salariatul durata CO.
Concediul de odihna poate fi acordat in transe de minim 10 zile lucratoare .
Se poate negocia , si eu de exemplu am luat 5 zile de concediu.
BEN46 a scris:

Concediul de odihna poate fi acordat in transe de minim 10 zile lucratoare .
Se poate negocia , si eu de exemplu am luat 5 zile de concediu.


In mesajul initial era vorba despre durata minima a CO pentru un an calendaristic .... si nicidecum de modul de acordare.
freeelis are dreptate - as mai adauga faptul ca sarbatorile legale in care nu se lucreaza, precum si zilele libere platite stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil nu sunt incluse in durata concediului de odihna anual. art. 140 alin 3 din L.53/2003
Ultima modificare: Marți, 14 Iunie 2011
janapress, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna ContSters10241 ContSters10241 Buna Ziua Cate zile de concediu de odihna trebue sa efectueze un salariat cu o norma de 4 ore zi. Multumesc (vezi toată discuția)
Contract cu timp partial-zile co Andrei Gica Andrei Gica O persoana angajata cu timp partial de 4h/zi, la cate zile de CO are dreptul in decursul unui an de lucru, in conditiile in care un angajat cu norma intreaga ... (vezi toată discuția)
Concediu pentru salariati cu timp de munca partial kyoko kyoko Buna ziua! Un salariat cu timp de munca partial( jumatate de norma) la cate zile de concediu are dreptul? Va multumesc! (vezi toată discuția)