Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale pfa, ii sau srl?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

pfa, ii sau srl?

as dori sa-mi deschid un magazin cu haine si incaltaminte second hand. care din cele 3 forme ar fi mai indicat pfa, ii sau srl?
Ordonanta de urgenta 46 din 11 mai 2011 (OUG 46/2011) pentru modificarea si completarea art. 17 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale publicata in Monitorul Oficial 350 din 19 mai 2011 (M. Of. 350/2011) :
- Articol unic. -
Articolul 17 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 328 din 25 aprilie 2008, cu modificarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
1. Alineatul (1) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Art. 17. -
(1) PFA isi poate desfasura activitatea conform prevederilor art. 4 lit. a) sau poate angaja, in calitate de angajator, terte persoane cu contract individual de munca, incheiat in conditiile legii."

Draga SAD,

PFA -urile cu norma de venit NU au voie sa aiba salariati.
OUG 46/2011 se aplică doar la PFA-urile cu regim fiscal de platitor de impozit pe venit.

Art. 49 coroborat cu art. 46 cod fiscal restrictioneaza clar regimul fiscal al impozitarii pe baza de norma de venit la contribuabilii care desfasoara activitatea ”in mod individual”.

In concluzie, in ce priveste norma de venit, nu s-a schimbat nimic.

Chestia asta a fost discutata cu o luna in urma, in mai, cand a aparut ordonanta.

Alberto Kurtyan