Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Raspundere in fata organelor fiscale de control
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Raspundere in fata organelor fiscale de control

Presupunind ca firma X de contabilitate ofera servicii firmei Y, ce se intimpla in cazul unui control de la administratia financiara daca Y este gasit cu bilanturi gresite facute de X?

Daca Y are contract de colaborare cu X, X (sau administratorul) este responsabil pentru bilanturile gresite? Cine primeste amenda? X sau Y?
y primeste amenda.
si recupereaza de la x, daca mai poate.
Potrivit Legii Contabilitatii 82/1991 republicata, raspunderrea intocmirii contabilitatii revine directorului economic, contabilului sef, sau altei persoane imputernicite sa indeplineasca aceasta functie impreuna cu personalul din subordine. In cazul incheierii de catre Dvs.a unui contract de prestari de servicii contabile cu persoanele fizice sau juridice autorizate, membre ale Corpului Expertilor Contabili din Romania, raspunderea, in fata organelor de control ale statului pentru conducerea contabilitatii revine acestora, potrivit legii si prevederilor contractuale.
in practica ("pe teren") amenda, in mai toate cazurile, o ia repede y ("beneficiaru'", persoana juridica).
ptar a scris:

Presupunind ca firma X de contabilitate ofera servicii firmei Y, ce se intimpla in cazul unui control de la administratia financiara daca Y este gasit cu bilanturi gresite facute de X?

Daca Y are contract de colaborare cu X, X (sau administratorul) este responsabil pentru bilanturile gresite? Cine primeste amenda? X sau Y?

Bilant GRESIT?
Răspunderea prestatorului de servicii X este circumscrisă prevederilor contractuale!
Prima întrebare pentru un răspuns corect şi plenar este:
-În ce constă GREªEALA DIN BILANŢ? Este de subliniat că actualmente un Bilanţ nu poate fi greşit întocmit. Acesta este redactat în format electronic prin procedura informatică bazată pe un soft care nu permite editarea decât după validarea unor corelaţii stricte.
A doua întrebare pentru un răspuns punctual este:
-Cu prestatorul de servicii contabile PERSOANA AUTORIZATA cu licenta CECCAR anuala validă, s-a încheiat un contract care are clauze de angajare a răspunderii? În lipsa unor prevederi clare răspunderea nu-i ppoate fi atrasă decât prin proceduri prevăzute în normele CECCAR şi/sau judecătoreşti.
gigelin a scris:

in practica ("pe teren") amenda, in mai toate cazurile, o ia repede y ("beneficiaru'", persoana juridica).

Sa inteleg ca in momentul in care organul fiscal aduce in discutie anumite nereguli nu ma ajuta cu nimic contractul de prestari servicii dintre firma mea si firma de contabilitate?

@Gabrielle Monique - daca prezint organului de control contractul de prestari servicii si ii si citez din "Legea Contabilitatii 82/1991", evit amenda?

Ma mira cele 2 raspunsuri diferite pentru ca in mod normal, daca iau de bun raspunsul lui gigelin, nu mai vad valoarea acelui contract de prestari servicii.
Pentru ce atitea complicatii? - cita vreme este legal sa colaborezi cu o firma de contabilitate si ai un contract cu aceasta, cum ar putea organul fiscal sa anuleze din start valoarea acestuia?!!

Exista si alta metoda in afara de a incasa pur si simplu amenda si de a incerca apoi sa recuperezi de la firma de contabilitate?

Multumesc.