Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Daca am o firma de consultanta nefiind membru CECCAR ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Daca am o firma de consultanta nefiind membru CECCAR pot tine contab

Buna ziua
Sunt angajata ca si economist.
Nu sunt membru ceccar.
Firma la care sunt angajata are ob sec de activitate evid contabila si al ob. consultanta.
Cum pot sa fac contract de evid contabila cu o terta firma pt evidenta contabila?
BIlantul va fi vizat de un expert, ma refer la doc uzuale si la decl lunare?
Multumesc
Societatea la care sunteti economist, nu are dreptul sa autorizeze cod CAEN :
Cod CAEN 7412:
Activitati de contabilitate, revizie contabila, consultanta in domeniul fiscal
Vezi toate firmele din baza de date edex.ro cu cod CAEN 7412
Vezi ultimele 50 de firme inscrise pe edex.ro

descrierea codului CAEN (CAEN = prezentarea schematica a clasificarii activitatilor din economia nationala)

cod CAEN 7412 - Activitati de contabilitate, revizie contabila, consultanta in domeniul fiscal
Aceasta clasa include:
- servicii de inregistrare a operatiunilor comerciale pentru firme sau altii (contarea operatiunilor);
- examinarea conturilor si certificarea corectivitatii lor, servicii de efectuare a calculelor si intocmire a bilanturilor contabile;
- servicii de revizii contabile si financiare;
- servicii de intocmire a documentelor de impozitare pentru persoane fizice si firme;
- servicii de consultanta si reprezentare (alta decat cea juridica) a clientilor in fata organelor fiscale.
Tot aici se include si auditul intern si financiar.
Aceasta clasa exclude:
- consultanta de management pentru proiectarea sistemelor contabile, programe de costuri contabile, proceduri de control bugetar, vezi 74.14;
- perceperea facturilor de impozitare, vezi 74.87

Daca activeaza acest cod, trebuie sa renunte la celelalte.
Conform OG 65/1994 rep. firmele ce intra sub incidenta autorizarii CECCAR sunt:

Firme de expertiza contabila:
- pot avea in obiectul de activitate numai codurile CAEN: 6920;7022;8299;6209;7320;6420;7490;6619;6621.
- nu au voie sa aiba alte activitati economice sau comerciale;
- min 51% din partile sociale sau actiuni sa fie detinute de experti contabili.

Firmele de contabilitate:
- pot avea in obiectul de activitate numai codul CAEN 6920;
- nu au voie sa aiba alte activitati economice sau comerciale;
- min 51 % din asociati sau actionari trebuie sa fie contabili autorizati.

CONCLUZIE:

Firma dvs. daca nu indeplineste aceste conditii nu poate fi autorizata de CECCAR si deci nu poate tine evidenta contabila fie si numai "doc uzuale" si "decl lunare" .

In situatia in care desfasurati activitati de natura contabila fara ca firma sa fie autorizata CECCAR aceasta implica activitati ilegale (= infractiune) !

Daca firma la care suntei angajata ca si economist este autorizata de CECCAR ca si firma de expertiza sau de contabilitate, dvs. ca si economist angajata in cadrul firmei puteti desfasura activitati de contabilitate fara a fi expert contabil.
NOTA:
Este cunoscut faptul ca un economist poate fi contabilul unei societati (numai cu contract individual de munca ) fara sa fie expert contabil, va tine contabilitatea iar bilantul ii va fi vizat de un expert contabil (daca este cazul). Vezi Legea nr.82/1991, art.10:

CAPITOLUL II: Organizarea şi conducerea contabilităţii
Art. 10
(1)Răspunderea pentru organizarea şi conducerea contabilităţii la persoanele prevăzute la art. 1 revine administratorului, ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligaţia gestionării unităţii respective.

(2)Contabilitatea se organizează şi se conduce, de regulă, în compartimente distincte, conduse de către directorul economic, contabilul-şef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcţie. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superioare.

(3)Contabilitatea poate fi organizată şi condusă pe bază de contracte de prestări de servicii în domeniul contabilităţii, încheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi din România.

(4)Răspunderea pentru aplicarea necorespunzătoare a reglementărilor contabile revine directorului economic, contabilului-şef sau altei persoane împuternicite să îndeplinească această funcţie, împreună cu personalul din subordine. În cazul în care contabilitatea este condusă pe bază de contract de prestări de servicii, încheiat cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi din România, răspunderea pentru conducerea contabilităţii revine acestora, potrivit legii şi prevederilor contractuale.
Buna ziua.
Referitor la cele mentionat de dvs. as dori sa stiu articolul de lege prin care se mentioneaza ce a-ti scris dvs. si anume: " - nu au voie sa aiba alte activitati economice sau comerciale; "

Multumesc anticipat