Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii srl-d
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

srl-d

Buna ziua

Stie cineva pentru un srl-d care sunt contributiile care nu se platesc?
OUG 6/2011:

Art. 5. — Microintreprinderea apartinand intreprinzatorului debutant beneficiaza de urmatoarele facilitati:
c) scutirea de la plata contributiilor de asigurari sociale datorate de angajatori, potrivit legii, pentru veniturile aferente timpului lucrat de cel mult 4 salariati, angajati pe perioada nedeterminata. Aceasta perioada constituie stagiu de cotizare in sistemul public de pensii, iar pentru stabilirea si calculul drepturilor prevazute de Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificarile si completarile ulterioare, se utilizeaza castigul salarial mediu brut lunar, pentru care asiguratul plateste contributia individuala de asigurari sociale. Pentru fiecare salariat, scutirea nu se acorda pentru veniturile salariale lunare care depasesc cuantumul castigului salarial mediu brut pe economie din anul anterior;
sa nu depaseasca salariu mediu brut pe economie 2022
nu se plateste contributia angajatorului 20.8%, 25.8% si 30,8% in functie de conditiile de munca