Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz

As dori sa stiu in situatia cand salariatul uzeaza CO , i se intrerupe CO pentru preaviz sau i se inmaneaza preavizul atunci cand revine din CO. Va multumesc.
ce anume doriti sa stiti?lamuriri..:hm:
CO poate suspenda preavizul, nu si invers. Daca salariatul e in CO va primi preavizul la intoarcerea din CO ... sau cel putin de la acea data isi produce efectele.
Daca este vorba despre o concediere individuala, conform art. 60 alin i concedierea nu poate fi dispusa pe preioada efectuarii concediulii de odihna.
Din cate stiu eu, concediul de odihna nu suspenda preavizul.
Daca nu este vorba despre concediere, trebuie sa dati mai multe detalii.
CO nu suspenda preavizul , numai concediul medical suspenda preavizul.