Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere penala prealabila incompleta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere penala prealabila incompleta

Am si eu o nelamurire, cu privire la modificarile facute de legea 220/2010 la Codul de Procedura Penala, doresc sa va intreb ce se intampla cu o plangere penala prealabila formulata in termenul legal dar trimisa prin Posta Romana catre Parchetul de pe Langa Judecatoria Sectorului ... fiind scrisa la calculator dar nesemnata de catre partea vatamata care nu a consemnat nici CNP-ul personal.
Va multumesc
Cod procedura penala:

Art.222
alin.2
Plângerea trebuie să cuprindă: numele, prenumele, codul
numeric personal, calitatea şi domiciliul petiţionarului, descrierea faptei
care formează obiectul plângerii, indicarea făptuitorului, dacă este
cunoscut şi a mijloacelor de probă.

alin.8
Plângerea îndreptată la organul de urmărire penală, care nu
cuprinde elementele prevăzute la alin. 2 se restituie petiţionarului pe cale
administrativă, cu indicarea elementelor care lipsesc.
Corect, dar plangerea fiind penala cu ce propunere este solutionata de organele de politie?
Este posibil ca organul de cercetare penala sa profite de faptul ca plangerea este nesemnata si fara CNP-ul partii vatamate pentru a forta un N.U.P.?