avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand se poate iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand se poate iesi la pensie?

Buna ziua, mama e nascuta la data de 31.10.1961 a inceput sa lucreze la data de 28.02.1980,lucrat la grupa 1- 16ani, 8 lunisi 26 zile stagiu de cotizare total 30 ani si 8 luni(in acesta perioada a lucrat mereu)
cand poate iesi la pensie?indiferent de pensie
Cel mai recent răspuns: ContSters98245 , utilizator 13:07, 23 Iunie 2011
Limita de varsta, la 31-05-2020 cu o reducere de 3 ani si 6 luni pentru grupa de munca.
Pensie anticipata partial, cu o penalizare de
Penalizarea pentru 18 luni de anticipare este de 13,5%.
Cererea pentru pensia anticipata partial o puteti depune incepand cu data de 31-11-2018, la implinirea varstei de 57 de ani si o luna.
Ultima modificare: Vineri, 17 Iunie 2011
baican constantin, utilizator
Buna ziua,
Revin cu o intrebare m-am documentat mai mult si am aflat ca mama mea a lucrat in fostul"Combinat de fire si fibre artificiale braila", devenit apoi Dunacor iar acum este lichidat,la sectia de "uscare si imbalotare". In anexa 2 la L230/2010 llista locurilor de munca incadrate in conditii speciale se afla la pozitia "17. Fabricarea fibrelor minerale artificiale din fibre si fibre de sticla"Am inteles din legea munci ca raman acele posturi.Intrebarea mea ar fi daca se incadreaza si ea in ac situatie.
Va multumesc pentru timpul acordat!

Ultima modificare: Vineri, 17 Iunie 2011
nicoleta stefan, utilizator
Daca activitatea prestata de mama dumneavoastra se afla listata in anexa 2 a legii 263/2010, mai trebuie sa verificati daca si societatea la care a lucrat aceasta perioada de stagiu este listata in anexa 3 a aceleiasi legi.
Daca cele doua conditii sunt indeplinite, trebuie sa mergeti la fostul angajator si sa solicitati eliberarea unei adeverinte, conforma cu tipul de adeverinta prevazuta de anexa 12 a normelor de aplicare a legii 263/2010.
In astfel de conditii, reducerea pote fi de 8 ani iar pensionarea la limita de varsta se poate cere la implinirea varstei de 54 de ani si 1 luna, adica incepand cu 31-11-2015.
Ultima modificare: Vineri, 17 Iunie 2011
baican constantin, utilizator
Societatea nu este trecuta in lista.Ac a fost desfiintata dar din arhiva mama mea a scos respectiva adeverinta.Din acesta perioada se poate cere si pensia anticipata?
Va multumesc!

Alte discuții în legătură

Grupa a doua la calcularea pensiei la "limita de varsta" vasile35 vasile35 Buna ziua, Am inteles de la un angajat al casei de pensii, ca dupa noua lege, nu se mai ia in calcul grupa a II-a pentru stabilirea limitei de varsta la ... (vezi toată discuția)
Cumul reducere varsta grupele i si ii de munca. eagle_free eagle_free Buna ziua. As dori si eu o lamurire vis-a-vis de cumularea reducerii varstei standard de pensionare. Pe site-ul unei case de pensii am gasit urmatoarele ... (vezi toată discuția)
Echivalare grupa 1 de munca stanluc stanluc F Stagiul total de cotizare realizat a. Stagiul total de cotizare realizat, din care 38 ani 1 luna 17 zile 1, In sistemul public, din care ... (vezi toată discuția)