Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa a doua la calcularea pensiei la \"limita de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa a doua la calcularea pensiei la "limita de varsta"

Buna ziua,

Am inteles de la un angajat al casei de pensii, ca dupa noua lege, nu se mai ia in calcul grupa a II-a pentru stabilirea limitei de varsta la pensionare. Imi poate spune cineva daca este adevarat? Va rog sa-mi imdicati totodata articolul de lege din care v-ati inspirat raspunsul.

Multumesc,

Numai bine!
Nu se mai foloseste sintagma "grupa I sau II de munca" inca de la aparitia legii 19/2000 (Hotararea nr. 261 din 22 februarie 2001 privind criteriile si metodologia de incadrare a locurilor de munca in conditii deosebite si Hotararea nr. 1.025 din 28 august 2003 privind metodologia si criteriile de incadrare a persoanelor in locuri de munca in condiii speciale).
Gr.I si II de munca sunt asimilate conditiilor deosebite de munca. Exceptie fac activitatile din fosta Gr.I care se regasesc in anexa 2 (conditii speciale) cu conditia existentei firmei in anexa 3 la legea 263/2010.
Dar se ia in calcul conditiile deosebite si speciale (art.55 tabel 1 si 2 legea 263/2010).
ContSters42179, utilizator
Legea 263/2010

Art. 158. -
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite

Art. 55. -
(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstelor standard de pensionare, dupa cum urmeaza:
a) conform tabelului nr. 1, in situatia persoanelor care au realizat stagii de cotizare in conditii deosebite de munca

Art. 100. - Persoanele care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in grupele I si a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, cele care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in conditii deosebite, conditii speciale sau alte conditii de munca, potrivit legii, beneficiaza de majorarea punctajelor lunare realizate in perioadele respective, dupa cum urmeaza:
a) cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau in locuri de munca incadrate in conditii deosebite, potrivit legii;

La ce va referiti:
-La reducerea varstei standard de pensionare ?
-Sau la majorarea punctajului ?

Dati,date concrete.
Carp Mircea a scris:

Legea 263/2010

Art. 158. -
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite

Art. 55. -
(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstelor standard de pensionare, dupa cum urmeaza:
a) conform tabelului nr. 1, in situatia persoanelor care au realizat stagii de cotizare in conditii deosebite de munca

Art. 100. - Persoanele care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in grupele I si a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, cele care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in conditii deosebite, conditii speciale sau alte conditii de munca, potrivit legii, beneficiaza de majorarea punctajelor lunare realizate in perioadele respective, dupa cum urmeaza:
a) cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau in locuri de munca incadrate in conditii deosebite, potrivit legii;

La ce va referiti:
-La reducerea varstei standard de pensionare ?
-Sau la majorarea punctajului ?

Dati,date concrete.

La reducerea varstei de pensionare.
Este vorba despre tatal meu care a lucrat in (fostl) Combinat chimic din Giurgiu, astfel
GR1 - 8 ani
GR2 - 16 ani
Total vechime in munca - 37 ani
Varsta actuala - 59 ani.

Care este limita de varsta la care se poate pensiona?

Multumesc mult,

Numai bine!
vasile35, utilizator
Daca procentul in care a lucrat este de 100% pentru cei 24 de ani de conditii deosebite,reducerea este de 5 ani si 6 luni din 65.Deci limita de varsta la 59 de ani si 6 luni.
Carp Mircea a scris:

Daca procentul in care a lucrat este de 100% pentru cei 24 de ani de conditii deosebite,reducerea este de 5 ani si 6 luni din 65.Deci limita de varsta la 59 de ani si 6 luni.

Cum pot afla daca procentul in care a lucrat este sau nu de 100%?

Multumesc,

Numai bine!