avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 346 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii ajutor!nu ma descurc!
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

ajutor!nu ma descurc!

:help:
sunt nevoita sa ma descurc singura deocamdata.va rog ma puteti ajuta?am urmatoarea situatie:
-un salariat isi incepe activitatea in 27.05.2011.munceste 4 ore /zi iar salariu de baza lunar brut este de 402 lei. care sunt contributiile pe care le plateste atat angajatorul cat si angajatul in acest caz in luna mai?ce salariu net va avea in luna mai acest salariat?
multumesc de ajutor
Cel mai recent răspuns: leuca_luminita , utilizator 11:28, 17 Iunie 2011
28,16 lei veti primi pe zilele din mai.
Ultima modificare: Vineri, 17 Iunie 2011
ContSters98245, utilizator
gabitza1980 a scris:

:help:
sunt nevoita sa ma descurc singura deocamdata.va rog ma puteti ajuta?am urmatoarea situatie:
-un salariat isi incepe activitatea in 27.05.2011.munceste 4 ore /zi iar salariu de baza lunar brut este de 402 lei. care sunt contributiile pe care le plateste atat angajatorul cat si angajatul in acest caz in luna mai?ce salariu net va avea in luna mai acest salariat?
multumesc de ajutor

Buna ziua, un stat de plata nu se face pe forum , dar hai sa incercam
pentru cele 3 zile lucrate va avea un venit brut de 55 lei

Retineri:
Contributia de somaj = 1 RON (0.5% din Salariul de baza)
Contibutia de sanatate = 3 RON (5.5% din Salariul brut)
Contibutia CAS = 6 RON(10.5% din Salariul brut conform Legii nr.380/2005 )
Nr. persoane in intretinere=0
Deducere personala = 250(Conform Ordinului 1016/2005)
Impozit = 0 RON (16% din (Salariul brut-Contributia somaj-Contributia sanatate-Contributia CAS-Deducerea personala))

Rest de plata = 45 lei
Rest plata=Salariul brut-Contributia de somaj-Contributia de sanatate-Contributia CAS-Impozit

In privinta contributiilor societatii situatia sta in urmatorul fel
CAS (20.8%) - 11 lei
Accidente in functie de CAEN..........
Sanatate (5,5%) - 3 lei
FNUASS (0,85%) - 1 leu
Somaj (0.5%) - 1 leu
Fd garantare (0,25 %) - 1 leu

contributii angajat 10 lei
contributii angajator 17 lei (sub rezrva faptului ca nu va stiu CAEN-ul)
gabitza1980 a scris:

:help:
sunt nevoita sa ma descurc singura deocamdata.va rog ma puteti ajuta?am urmatoarea situatie:
-un salariat isi incepe activitatea in 27.05.2011.munceste 4 ore /zi iar salariu de baza lunar brut este de 402 lei. care sunt contributiile pe care le plateste atat angajatorul cat si angajatul in acest caz in luna mai?ce salariu net va avea in luna mai acest salariat?
multumesc de ajutor


Revin cu atentionare ca acestea sunt pentru acest salariat in cazul in care mai aveti si altii cobutiile angajatorului se raporteaza la fondul de salarii!!! Vedeti si mesajul din privat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salarizare alex86add alex86add HRISTOS A INVIAT!! As dori sa stiu daca o Asociatie de proprietari angajeaza cu contract partial de munca o femeie de serviciu oferindu-i un ... (vezi toată discuția)
Plati salarii CONSULTING TRADUCERI JURIDICE 0735643109 CONSULTING TRADUCERI JURIDICE 0735643109 daca esti angajat la firma ta si ai un salariu de 1800 brut cat trebuie sa platesti la stat? multumesc (vezi toată discuția)
Impozit pe salariu octaviuss octaviuss buna ziua ! as dori sa va intreb daca e corect sa imi opreasca impozitul pe salar din remuneratiile lunare desi sunt inca in proba si nu am angajare ... (vezi toată discuția)