Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calculul indemnizatiei de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calculul indemnizatiei de somaj

Buna. V-as intreba daca mi s-a calculat bine indemnizatia..

"Cuantumul indemnizatiei de somaj este o suma acordata lunar si reprezinta 75% din salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, respectiv 375 lei pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 1 an, la care se adauga o suma calculata prin aplicarea asupra mediei salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare.
Cotele procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare, sunt:
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 10 ani;

Sunt nelamurit cu " ultimele 12 luni de stagiu de cotizare". Au calculat din perioada 01.mai.2010-12.apr.2011 (11 luni si 12 zile), zi in care am fost concediat.
V-as intreba daca nu era corect sa se calculeze pe 13.apr.2010-12.apr.2011, sau 01.apr.2010-31.mart.2011.Multumesc.
1. Ati cerut explicatii la Agentia de Somaj? Poate nu ati inteles dvs. bine cum s-a calculat indemnizatia de somaj.
2. V-ati uitat si pe adeverinta tip eliberata de angajator care este perioada de 12 luni redata in ea?
1.In luna aprilie m-au amanat pentru neconcordanta intre adev. elib. de angajator si baza lor de date, in mai a trebuit sa refac adev. pt. ca lipsea cotizatia pe apr.( care am putut s-o cer numai dupa 25.mai), deci nu am cerut explicatii de frica sa nu ma mai amane o luna. Asa s-a calculat cum v-am relatat mai sus.
2.In luna apr.2010 am avut un venit mult mai mare (130 RON ar fi diferenta de indemnizatie de somaj). Angajatorul mi-a completat a doua adeverinta pe apr.2010-apr.2011 (13 luni), prima era pe 04.2010-03.2011 (12 luni).
Am fost concediat in 12.04.2011.
1. Nu inteleg cum au calculat indemnizatia.
2. Acum, fiindca aveti aprobata indemnizatia, puteti merge la Agentia de Somaj sa intrebati cum au calculat. Spuneti ca aveti nedumeriri si vreti sa vi se explice.